Her yerden insan iskeleti fışkırdı

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna yakınlarında bulunan toplu mezar, savaşın karanlık yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi. İgman Dağı'nda bulunan mezarda bulunan kemiklerin savaşta öldürülen sivillere ait olduğu sanılıyor. Bu toplu mezar Bosna Hersek'te bulunan 550 toplu mezardan sadece biri.

Google Haberlere Abone ol

Yeni bulunan toplu mezarı kazanlar bu korkunç manzara ile karşılaştı. Mezarda bulunan insan iskeletlerinin Bosna Hersek'te, 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta öldürülen Boşnak sivillere ait olduğu sanılıyor. 

Başkent Saraybosna yakınlarındaki İgman Dağı'nda yapılan kazı çalışmaları sonucunda, savaş kurbanlarının gömülü olduğu yeni bir toplu mezarın belirlendiği bildirildi.

Bosna Hersek Savcılığından yapılan yazılı açıklamada, devam eden kazı çalışmaları neticesinde yeni bir toplu mezarın bulunduğuna işaret edilerek, kazıda tespit edilen kemik kalıntılarının savaşta Donji Hadzic'te öldürülen ve kayıp olan Boşnak sivillere ait olduğunun tahmin edildiği vurgulandı.

Kayıp Kişiler Enstitüsü başta olmak üzere emniyet ve savcılık yetkililerinin sahada bulunduğu belirtilen açıklamada, yeni toplu mezarın mayın bölgesine yakın olduğu ve kemik kalıntılarının çıkartılması işlemlerinin büyük bir dikkatle yapılacağı ifade edildi.

Açıklamada, toplu mezarın, tanık ifadeleri sonucu ortaya çıkarıldığına dikkat çekilerek, kemik kalıntılarının kimlik tespiti için adli tıp kurumuna gönderileceği kaydedildi.

Öte yandan Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsünün verilerine göre, Bosna Hersek'te bugüne kadar 550'den fazla toplu mezar bulundu.