Heyecanlandıran keşif.. Aizanoi'nin giriş kapısına ulaşıldı

Aizanoi Antik Kenti'nde Dumlupınar Üniversitesi tarafından sürdürülen kazılarda heyecan verici bir keşif yaşandı. Çalışmalarda antik kentin en önemli alanlarından olan giriş kapısı ve mermer zemine ulaşıldı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kütahya Çavdarhisar'daki Aizanoi Antik Kenti'nde süren kazı çalışmalarında çok önemli bir gelişme yaşandı.Antik kentin en önemli alanlarından olan agoranın giriş kapısı ve mermer zeminine ulaşıldı.

 Anadolu'daki en iyi korunmuş Zeus tapınağına ev sahipliği yapan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, dünyanın ilk borsasının kurulduğu Aizanoi Antik Kenti'nde yapılan kazılarda agora giriş kapısı ve mermer zemine ulaşılması büyük heyecana yol açtı. Uzun süredir antik kentte kazı çalışmalarının devam ettiğini belirten Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, "Dünyanın ilklerini ve teklerini bağrında barındıran Aizanoi Antik Kentimizde Dumlupınar Üniversitesi tarafından devam eden kazı çalışmaları esnasında mermer kaplı agora kapısına rastlanılmıştır.

Bu bizi çok heyecanlandırmıştır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Kazı çalışmalarımız hummalı bir şekilde Dumlupınar Üniversitesi tarafından devam etmektedir. Bu çalışmalarımızda Çavdarhisar ilçemizin ve antik kentimizin il ve ülke turizmine kazandırılması noktasında yardımlarını hiçbir zaman esirgemeyen Kütahya Valimiz Ali Çelik'e, milletvekillerimize ve bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.