Ünlü otel korona virüsü nedeniyle iflas etti!

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle turizm sektörü tarihinin en zor günlerini geçiriyor. Art Hotel Spaander, korona virüs salgını nedeniyle iflas ettiğini duyurdu. Otel, Hollanda'nın en ünlü otelleri arasında yer alıyor.

Google Haberlere Abone ol

Korona virüs salgınının başlamasının ardından 21 Mart'ta kapılarını ziyarete kapatan Art Hotel Spaander, Hollanda'nın başkenti Amsterdam yakınlarındaki Volendam'da bulunuyor. Korona virüsü salgınından ciddi biçimde etkilendiği belirtilen dünyaca ünlü Art Hotel Spaander'in iflas ettiği açıklandı.

Oteldan yapılan açıklamada, "Konuklarımız ve çalışanlarımızın sağlığı açsısından otelin tamamen kapatılmasının şimdilik en iyisi olduğuna inanıyoruz" denilmişti. Kuzey Hollanda Mahkemesi, Art Hotel Spaander’in iflas ettiğini açıkladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Art Hotel Spaander, 1881 yılında Hollandalı girişimci Leendert Spaander tarafından, tüm dünyadaki sanatçıları buluşma yeri olması amacıyla açıldı.

Birçok sanatçı, konaklama faturlarını yaptıkları resimlerle ödedi ve bu resimler otelin duvarlarına asıldı. Otelin kurucusu Leendert Spaander ise, kızlarından üçünü otelde çalışan sanatçılarla evlendirmişti.

Küçük bir balıkçı köyü olan Volendam’daki otel, yıllarca hem turistlerin hem de dünyaca ünlü isimlerin önemli uğrak yerlerinden biri oldu.

Otelin ünlü müşterileri arasında ABD’li film yapımcısı Walt Disney, “First Lady” Eleanor Roosvelt, sinema sanatçıları Elizabeth Taylor, Kirk Douglas, besteci Maurice Ravel, Fransız ressam Pierre-Auguste Renoir ve boksör Muhammed Ali Clay de vardı.

Sahipleri, tarihi otelin geleceği konusunda henüz bir açıklama yapmadı.