HPV nedir, cinsel yolla bulaşıyor mu? HPV aşısı ne zaman yapılır? HPV aşısı korur mu, aşının yan etkileri var mı?

En yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan olan HPV, cilten cilde veya genital temas yoluyla geçiyor. Cinsel olarak aktif pek çok kişi HPV’ye yakalanabilir. 100’den fazla çeşiti olan HPV’nin bazı türleri ise rahim ağzı kanserine neden olabiliyor. HPV virüsünden korunmanın yolu ise HPV aşısıdır. Op. Dr. Bilgi Gökcan HPV aşısı ile ilgili merak edilenleri anlattı. Peki, HPV aşısı kimlere, kaç doz uygulanır? HPV aşısı koruma sağlar mı, öncesinde tarama yatırmak gerekli mi? İşte HPV aşısı ile

HPV nedir, cinsel yolla bulaşıyor mu? HPV aşısı ne zaman yapılır? HPV aşısı korur mu, aşının yan etkileri var mı?

Cinsel olarak aktif pek çok kişinin yaşamlarının bir noktasında karşılaşabileceği HPV, 100’den fazla türü olan, bazı tiplerinde de rahim ağzı kanserine neden olan enfeksiyondur.  

Rahim ağzı kanseri dünyada en sık görülen kanserler arasında bulunuyor. Rahim ağzı kanserinin büyük bir çoğunluğunun kaynağı olan HPV virüsünden korunmak için ise HPV aşısı ilk sırada yer alıyor. Yakın zamana kadar Türkiye’de 4 tip HPV virüsüne karşı koruma sağlayan aşı uygulanırken artık 9 tip HPV virüsüne karşı koruma sağlayan aşı yapılıyor. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Bilgi Gökcan, HPV aşısı hakkında bilgi verdi.

HPV nedir, cinsel yolla bulaşıyor mu? HPV aşısı ne zaman yapılır? HPV aşısı korur mu, aşının yan etkileri var mı? - Resim : 1

HPV AŞISI KİMLERE UYGULANABİLİR?

Rahim ağzı kanserine karşı yüksek düzeyde koruma sağlayan HPV aşısı 9 yaşından itibaren üst yaş sınırı olmaksızın her kadına uygulanabilmektedir. Erkeklerde HPV aşısı 26 yaşına kadar uygulanmaktadır. 9 – 26 yaş aralığında olan bütün erkekler HPV aşısı yaptırabilmektedir.

HPV AŞISI KAÇ DOZ KULLANILMALIDIR?

HPV aşısı 3 doz kullanılan bir aşıdır. İlk doz aşıdan 1 ay sonra 2. doz uygulanır. 2. dozdan 5 ay sonra da son doz aşı yaptırılmalıdır. 14 yaşına kadar çocuklarda tek doz HPV aşısı yeterlidir. 15 yaşından sonra yetişkinlerde olduğu gibi 3 doz aşı gereklidir. 13 yaş sonu ile 15 yaş başı arasındaki çocuklarda 2 doz aşı yeterli olmaktadır. 

HPV nedir, cinsel yolla bulaşıyor mu? HPV aşısı ne zaman yapılır? HPV aşısı korur mu, aşının yan etkileri var mı? - Resim : 2

HPV AŞISI KAÇ TİP HPV VİRÜSÜNE KARŞI KORUMA SAĞLAR?

HPV’nin birçok tipi bulunmaktadır. Bu HPV tiplerinden bazıları rahim ağzı kanserine bazıları ise genital siğil oluşumuna yol açmaktadır. Türkiye’de yakın zamana kadar 4’lü HPV aşısı yapılmaktaydı. HPV tip 6, HPV tip 11, HPV tip 16 ve HPV tip 18’e karşı koruma sağlayan 4’lü aşı yerine artık Türkiye’de de 9 tip HPV’ye karşı koruma sağlayan aşı yapılmaktadır. Yeni aşıda 4’lü aşıya ek olarak HPV tip 31, HPV tip 33, HPV tip 45, HPV tip 52 ve HPV tip 53’e karşı da koruma sağlamaktadır.

YENİ HPV AŞISINDA DOZ ORANLARI AYNI MI?

9 Tip HPV virüsüne karşı koruma sağlayan yeni aşıda doz şemasında bir değişiklik bulunmamaktadır. 4’lü HPV aşısında olduğu gibi 3 doz şeklinde yapılabilmektedir. 

HPV BULAŞAN KİŞİLERDE AŞI YAPILABİLİR Mİ?

HPV bulaşı olan kişilere de HPV aşısı yapılabilir. HPV virüsü vücuduna girmiş olsa bile HPV aşısının yarattığı bağışıklık kendi kendine geçiren kişilerden daha yüksektir. HPV aşısının bağışıklığı yaklaşık 25 yıl devam etmektedir.

HPV BULAŞAN KİŞİLER TEKRAR HPV VİRÜSÜNE YAKALANABİLİR Mİ?

HPV tedavisi olan kişiler sonrasında tekrar HPV virüsü bulaşı olabilir.  Renfeksiyon denilen tekrar HPV virüsüne yakalanma riski bulunmaktadır. Ancak HPV aşısı olan kişilerde bu ihtimal çok düşüktür.

HPV nedir, cinsel yolla bulaşıyor mu? HPV aşısı ne zaman yapılır? HPV aşısı korur mu, aşının yan etkileri var mı? - Resim : 3

HPV AŞISI GEBELİKTE UYGULANIR MI?

HPV aşısının gebelik döneminde uygulanması tavsiye edilmemektedir. Ancak emzirme döneminde HPV aşısı güvenle kullanılabilir. 

HPV AŞISI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

HPV aşısı dünyada kullanılan en güvenli aşı kabul edilmektedir. Yapılan tıbbi çalışmalarda HPV aşısının ciddi bir yan etkisi tespit edilmemiştir. Aşı yapıldıktan sonar ciltte ağrı, kızarıklık, şişlik görülebilmekte bu şikayetler de kısa süreli olmaktadır. 

HPV AŞISI RAHİM AĞZI KANSERİNE KARŞI KORUR MU?

HPV aşısını rutin olarak yaptıran ülkelerde yapılan çalışmalarda rahim ağzı kanserinin yüzde 80 oranlarında azaldığı belirlenmiştir.

HPV 4’LÜ AŞIYI YAPTIRANLARIN 9’LU HPV AŞI YAPTIRMASINA GEREK VAR MIDIR?

HPV 4’lü aşı yaptıranlar 9 tip virüse karşı koruma sağlayan yeni aşıyı yaptırabilirler.  Ancak 9’lu aşının uygulaması dünyada da çok yeni olduğu için bu konudaki çalışmalar tam olarak tamamlanmamıştır.

HPV AŞISI ÖNCESİ TARAMA GEREKLİ MİDİR?

HPV bulaşı olan kişiler de HPV aşısı yaptırabileceği için aşı öncesi tarama yaptırmaya gerek yoktur.