"Cuma namazı canlı yayınla kıldırılsın"

Hukukçu yazar Hüseyin Kaya, korona virüs önlemleri kapsamında camilerde kılınmasına bir süreliğine ara verilen Cuma namazının canlı yayınlarla televizyonlardan kıldırılmasını önerdi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: TV100.COM

Hukukçu yazar Hüseyin Kaya'dan Cuma namazı önerisi geldi. Kaya, korona virüs önlemleri kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından camilerde kılınmasına ara verilen Cuma namazının televizyonlardaki canlı yayınlar aracılığıyla kıldırılmasını önerdi.

Kaya yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

Corona(Kovid 19) diye bilinen ve Dünya çapında etkisi görülen ölümcül virüs nedeniyle alınan tedbirlerden biri ülkemizde Cuma namazlarının kılınmayacağı ve camilerin kapalı olacağı ile ilgilidir.

Sağlık sorunu ve zorunlu şartlar nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığının almış olduğu bu karara karşı bir diyeceğimiz yoktur. Zorunlulukların ve sağlığın söz konusu olduğu durumlarla ilgili dini hükümler aynı zamanda Anayasa ve kanunlarımızla da uyumludur.

Fakat her türlü sıkıntı ve falaket ve günlerinde bile Cuma namazı bu milletin birliğinin sembollerinden biridir. Ve manevi bir yükselme anı ile ilgilidir.

Bu nedenle Cuma namazının bereketi, sosyal dayanışması, ibadet özgürlüğü ve bir çok hayırlı nedenleri uyarınca aşağıdaki önerimi devletime ve milletime arz ediyorum.

Cuma namazı televizyondan canlı yayınla insanlarımızın evlerinden ve o an bulundukları yerlerden katılması ile gerçekleştirilsin. Öncelikle Diyanet işleri Başkanının imamlığında veya belirlenecek bir imamın icra etmesi ile gerçekleşmesi her açıdan uygun olacaktır. Belkide ilk defa Cum'a Namazı tüm müminlerin katılacağı bir cemaate dönüşecektir. Bir musibet bize daha büyük bir hayrı öğretmiş olur düşüncesindeyim. Ayrıca hutbeninde imamlık ehliyeti bulunan bir doktor tarafından irad edilmesi daha uygun olur.