İBB'den yeni duyuru yapıldı, Artık bayramlar ve resmi tatillerde ücretsiz binemeyecekler

İstanbul’un toplu ulaşım kartı olan ve genci yaşlısı herkesin kullandığı İstanbulkart ile ilgil İBB’den yeni bir karar alındı ve duyuru yapıldı. Çok sayıda kampanya düzenlenen İstanbulkart kullananların bu işlemi hemen yapması gerekiyor.

İBB'den yeni duyuru yapıldı, Artık bayramlar ve resmi tatillerde ücretsiz binemeyecekler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Belbim tarafından yürütülen kampanyalarla artık çok cazip bir hale gelen İstanbulkart ile ilgili İBB’den yeni bir duyuru yapıldı. Bir çok kampanya yapılarak ücretsiz toplu taşıma hakkı tanınan, yapılan alışveriş sayesinde geri ödeme alınabilen ya da kredi kullandırılabilen İstanbulkart ile ilgili yeni bir karar alındı.

Daha önce İstanbulkart kişiselleştirilmesine yönelik duyurusu yapılan İstanbulkart ile iglili İBB’den yeni bir duyuru daha yapıldı. Duyurua göre İstanbulkart Kişiselleştirme işlemini yapmayan İstabnbulkart sahipleri bayramlarda ve resmi tatillerde ücretsiz olarak ulaşımı kullanamayacaklar.

Ekim ayı itibariyle başladı

İstanbul'da ekim ayı itibariyle resmi tatillerde ve bayramlarda ücretsiz ulaşım hakkından sadece kişiselleştirilmiş İstanbulkart sahipleri faydalanabilecek.

O kişiler de kullanamayacaklar

Turist ve göçmenler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı itibarıyla ücretsiz ulaşım hakkını kullanamayacak.

İBB’den uyarı

Konuyla ilgili bilgi veren BELBİM A.Ş. Genel Müdürü Nihat Narin, “İstanbulkart artık bir kredi kartı gibi marketlerde alışveriş yapılabilen bir yaşam kartı oldu. Bu durum İstanbulkarta yüklenen bakiye miktarını artırdı. Bizim artık İstanbulkarta yüklenen bu yüksek bakiyeleri koruma altına almamız gerekiyor. Kredi kartınızı kaybettiğimizde bizler ne yaparız? Hemen bankayı arar ve kartı kullanıma kapatırız. İstanbulkartı kişiselleştirdiğimizde de içindeki bakiyeyi aynı şekilde koruma altına alabileceğiz. Ama kartınız anonim bir kartsa bunu yapmak mümkün değil. Bu nedenle kişiselleşmemiş İstanbulkartlar 31 Aralık’tan sonra kullanıma kapatılacak” dedi.

İstanbulkart Kişiselleştirme

İstanbulkart Mobil’e giriş yapılarak ana sayfadan ‘kart ekle’ alanındaki yönlendirmeler takip edilerek ya da www.bireysel.istanbulkart.istanbul adresinde gerekli bilgiler doldurularak kartlar kişiselleştirilebilir. İstanbulkart Mobil ya da internet üzerinden yapmak istemeyen kullanıcılar ise 153’ü arayarak kartlarını kişiselleştirebilir.

29 Ekim itibarıyla özel günlerde sunulan ücretsiz geçiş hakkından yalnızca kişiselleştirilmiş kart sahipleri faydalanabilecek. 18 Temmuz 2022 tarihinden sonra satın alınan kartlar kişiselleştirildiğinde ilk geçiş ödemesinden sonra 7,67 lira iade ediliyor.

1 Eylül’de başlayan kampanya ile daha önce market alışverişini İstanbulkart ile yapmamış olan kullanıcılara 150 liralık market alışverişlerinin 30 lirası iade ediliyor. Starbucks Mobil hesabına İstanbulkart’ı ile 50 lira yükleyen kullanıcılara 10 lira nakit iadesi yapılıyor. Beltur’da kendisine özel İstanbulkart’ı ile ödeme yapan kullanıcıların ödeme yaptıkları tutarın yüzde 10’u iade ediliyor.

31 Aralık 2022 son gün

İstanbul’da birçok kampanyadan da sadece kişiselleştirilmiş İstanbulkart sahipleri yararlanabiliyor. 31 Aralık 2022 tarihi itibarıyla anonim tüm İstanbulkart’ların kullanımına son verilecek.