İcralık borçlara devlet desteği! Yasanın ayrıntıları belli oldu

Dar gelirli vatandaşların icra borcunu devlet üstlenecek. 30 milyar liralık icra ve haciz borçlarının silinmesi için de yasa çıkarılacak. Çıkarılacak yasa paketi kapsamında kimler alınacak, kimler faydalanabilecek? İşte detaylar...

İcralık borçlara devlet desteği! Yasanın ayrıntıları belli oldu

Devlet dar gelirli vatandaşların yanında olmaya devam ediyor. Dar gelirli vatandaşların icra ve haciz borçlarını devlet üstleniyor. yaklaşık 30 milyarliralık icralık borçlar tasfiye edilecek. Bakan Nebati çıkarılacak yasa paketiyle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Çıkarılacak yasadan vatandaşın faydalanabilmesi için en önemli şart ise icra işleminin başlamış olması şartı aranacak. 

Borcu olanın ancak icra işlemi başlamayanın borcu yasa kapsamına alınmayacak ve borcu da silinmeyecek.  

İki aşamalı paket

Çıkarılacak yasa paketi iki aşamadan oluşturlarak devreye sokulacak. Paketin ilk aşamasında 2 bin liraya kadar elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçları devlet üstlenecek. 2 bin liraya kadar olan borç silinecek ve icradan düşecek.

Şirketler bu borçları gider gösterecek

Bu amaçla vatandaşların borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek. Böylece bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak.

Paketin ikinci ayağında ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlarla ilgili düzenleme yapılacak.

1 milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek. Bu borçların silinmesi için öncelikle yasa teklifi hazırlanacak ve TBMM’ye sunulacak.

Komisyon ve genel kurul görüşmelerinin ardından son hali verilecek ve Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra düzenleme hayata geçmiş olacak. Silinecek borçlar bireysel borçları kapsayacak. Silinecek borçlar için belli bir tarih belirlenecek.

Bunun ilk çalışmalarda 15 Ağustos olabileceği dile getiriliyor. Borçların silinmesi için bir diğer şart da vatandaşın borcu için icra sürecinin başlamış olması olacak. Vatandaşın borcu var ancak icraya işlem başlamamışsa kapsama girmeyecek.

Yasal düzenleme TBMM görüşmelerinin ardından hayata geçirilecek. 2 bin liranın altındaki elektrik, su, telefon, doğalgaz borçları otomatik olarak silinecek. Varlık yönetim şirketlerine olan 2 bin 500 liranın altındaki borçlar da otomatik silinecek.

Yasa çıktıktan sonra ya da önce herhangi bir başvuru yapılmasına gerek olmayacak. Paket yaklaşık 6 milyon kişiyi ilgilendiriyor. 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar elektrik, su, doğalgaz, telefon aboneliklerinden kaynaklanan borcu silinecek. 1 milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını da silinecek.

‘Vatandaşı borç yükünden kurtarıyoruz’

Düzenlemeyle ilgili konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz. Bu borçlarda varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlar alacaklı tarafı oluşturuyor. Borçlular ise gerçek kişi. Vatandaşlar 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak. Bu sayede küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir düzeyindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfiyesi gerçekleşecek” demişti.