İkinci el araç uyarısı! Tehlike saçıyor

İkinci el araçlarda patlayan hava yastığı bölmesinden çıkanlar şoke etti. Yeni araca ekspertiz kontrolü yaptırmayan galeri sahibi, onarılarak satılan araçlar için vatandaşları uyardı.

Google Haberlere Abone ol

İkinci el aracın ekspertiz kontrolünden çıkanlar araç sahibini şaşkına çevirdi. İstanbul’da özel bir oto galeri firması işleten Mustafa Çelik satmak için aldığı aracın, ekspertiz kontrolünde hava yastıklarının yerinde sünger ve bez parçaları olduğunu öğrenerek uyarılarda bulundu. 

Özel bir ekspertiz firmasında Şube Müdürü olan Aynur Demir de, “Hava yastıklarını özellikle kontrol ettirmeniz gerekiyor. Airbag açılsa bile elektronik hilelere başvurup açmamış gibi gösterebiliyorlar. Bu durum sizin canınız için kesinlikle çok önemli. O yüzden kesinlikle ikinci el araç alırken ekspertiz yaptırmanız gerekiyor” dedi.

10 yıldır özel bir oto galeri firması işleten Mustafa Çelik, tanıdık aracılığyla gelen araca göz kararı ile baktığını belirterek şöyle konuştu:

Aracı ekspere sokmadım. Aracımı satarken müşterisi geldi. Ekspere soktu. Eksperde airbagler yerine sünger çıktı. Yani ben bir galeri sahibi olarak, ben bile kandırıldım. Ekspere sokmadan araç alınmamasını öneriyorum. Hava yastığı yerine sünger çıktı. Ben arkadaşım diye bakmadan aldım, satarım diye. Ama öyle olmadı. Herkes bu mağduriyeti yaşayabilir. İnsanların bunu kendi kendine anlaması mümkün değil. Ekspere sokmadan araç alınmasını önermiyorum.

Özel bir ekspertiz firmasında Şube Müdürü olan Aynur Demir de, ikinci el araç piyasasında artış yaşandığını ancak araç satın alırken çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Demir, “İkinci el piyasasında çok fazla hareketlilik var şu an, rağbet yüksek. Ama siz buna güvenip herhangi bir araç alamazsınız. Hava yastıklarını özellikle kontrol ettirmeniz gerekiyor. 

Çünkü kazaya karışıp karışmadığını sözlü olarak bilgi alabilirsiniz ama biz ne kadar büyük bir kazaya karışmış, herhangi bir hava yastığı açmış mı açmamış mı bunu kontrol ediyoruz. Airbag açılsa bile elektronik hilelere başvurup açmamış gibi gösterebiliyorlar. Bu durum sizin canınız için kesinlikle çok önemli. Bu tür durumları araçları ekspertize sokmadan anlayamazsınız. Ailenizle de yolculuk ediyor olabilirsiniz. O yüzden kesinlikle ikinci el araç alırken ekspertiz yaptırmanız gerekiyor” dedi.

12 yıldır otomobil bakım servisinde usta olarak çalışan Ertan Artan, “Son dönemde bunlarla çok sık karşılaşır olduk. Bunlar kesinlikle maliyetli işler. Bu hava yastıklarını yaptırmadan önce bezlerle doldurmalarının sebebi kesinlikle maliyeti düşürmek. Hemen hemen yarı fiyatı kadar oynuyor. Diyelim 100 lira Airbag ama bu dolandırıcılar 50 liraya yaptırıyorlar. Maliyeti düşüreceğim diye insanların canıyla oynuyorlar” diye konuştu.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.17 -0.0675%
GBP/USD 1.37 -0.051%
USD/JPY 111.05 0.036%
USD/CHF 0.93 0.054%
AUD/USD 0.73 -0.2607%
USD/CAD 1.26 0.0158%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,391.74 0.51%
ALTIN 496.38 0.04%
DOLAR 8.82 0.00%
EURO 10.32 -0.02%
BRENT 79.21 -0.43%