İkinci el otomobil piyasasında son durum? İkinci el piyasası durgun mu? Bayramda yapılan kampanyalar satışları etkiledi mi? Sıfır araçlara zam gelecek mi?

Kurban bayramına sayılı günler kala ikinci el araç piyasaları da merak ediliyor. Araç fiyatları ortalama yüzde 20 gerilerken, piyasada araç bolluğu yaşanıyor. Oto galericilerin yaptığı açıklamalara göre ikinci el otomobil piyasası bayram öncesi de durgunluğunu koruyor. Ayrıca oto galericiler Temmuz ayından sonra sıfır araçlarda fiyat artışı yaşanabileceğine de dikkat çekiyor.

İkinci el otomobil piyasasında son durum? İkinci el piyasası durgun mu? Bayramda yapılan kampanyalar satışları etkiledi mi? Sıfır araçlara zam gelecek mi?

Bir süredir hem fiyatları hem de hareketliliği azalan ikinci el araç piyasası, bayram öncesi de durgunluğuna devam ediyor. Piyasada araç bolluğu yaşanırken ,oto galericiler bayram öncesinde uygun fiyatlı araçların satıldığını ifade etti.  Oto galericiler, araç almak isteyenler için satın almanın doğru zaman olduğunu belirtirken öte yandan mevduat faizlerinin yüksek olmasının da piyasada durgunluk oluşturduğunu söyledi. Fiyatların yüzde 20 düştüğünü söyleyen galericiler, ilerleyen dönemde sıfır araçlara zam gelmesini beklediklerini kaydetti.

"SIFIR ARAÇLARDA FİYAT ARTIŞI YAŞANABİLİR"

Oto galerici Gürkan Keleş, ikinci el otomobil piyasasının şu dönemde durgunlaştığını söyleyerek, "Bayram üzeri şu anda daha uygun olan araçlar satılıyor. İkinci el araç fiyatları da gerilemiş durumda. Sıfır arabalarda da fiyatlar biraz geriledi. Araç fiyatları ortalama yüzde 20 geriledi. Biniciler için şu anda araç alma zamanı. Sürücüler şu anda araba alabilir. İlerleyen dönemde araba fiyatlarının yükseleceğini düşünüyoruz. Temmuz’dan sonra sıfır araçlarda fiyat artışı yaşanabilir. Zamlar gelirse, ikinci el piyasasına da otomatik olarak yansıyacaktır. Yüksek fiyattan araç alan biniciler ise araçlarını şu an satmıyorlar. Biz oto galericiler olarak fiyatlarımızı geri çektik" ifadelerini kullandı.

"ESKİDEN BULUNMUYORDU ŞİMDİ ARAÇ BOLLUĞU VAR"

Daha önceki bayramlarda hareketliliğin daha çok olduğunu söyleyen Keleş, “Arabasını satıp mevduat faizine yatıran vatandaşlar da var. Ancak araba fiyatları düşmeyecek, elbet yükselecek diye düşünüyoruz. İkinci el piyasasında eskiden araba bulunmuyordu ancak şu anda araç bolluğu var. Araba çeşitleri bu dönemde çok fazla" dedi.