İneklerin içeride olduğu ahırda tespit edildi. Acilen önlem alındı. Ahırın başından itibaren 3 kilometrelik koruma alanı oluşturuldu

Bartın'ın Ulus ilçesinde yetiştiricilik yapan bir vatandaşın ahırında şap hastalığı tespit edilmesinin ardından ahırın olduğu yerden başlamak üzere 3 kilometrelik koruma alanı oluşturuldu.

İneklerin içeride olduğu ahırda tespit edildi. Acilen önlem alındı. Ahırın başından itibaren 3 kilometrelik koruma alanı oluşturuldu

Türkiye'de özellikle yetiştiriciler arasında büyük paniğe neden olan şap hastalığına yönelik önlemler alınmaya devam ediliyor.

Ulus'a bağlı Buğurlar köyünde ikamet eden bir yetiştiricinin ahırında bulunan bir adet büyükbaş hayvanda şap hastalığı tespit edildi. Yetiştiricinin başka bir hayvanı satın alarak ahırına bağlaması üzerine görülen hastalık sebebiyle Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri bölgede çalışma başlattı.

KURBAN SATIŞ YERLERİ İKİNCİ TALİMATA KADAR KAPATILDI

Ekipler, hayvan hastalıkları ile mücadele ve hayvan hareketleri kontrolü genelgesi çerçevesinde, ilçeye bağlı Buğurlar Köyünde çıkan şap hastalığına yönelik 3 kilometrelik çapta koruma bölgesi oluşturdu.

İneklerin içeride olduğu ahırda tespit edildi. Acilen önlem alındı. Ahırın başından itibaren 3 kilometrelik koruma alanı oluşturuldu - Resim : 1

Kayabaşı, Karakışla, Bahçecik, Kalecik ve Abdipaşa beldesi bu alana dahil edildi. Öte yandan 10 kilometrelik çapta gözetim bölgesi oluşturuldu. Sarnıç, Kıyıklar, Çubuklu, Çavuş, İnceçam, Ballıcak, Küllü, Aşağıemirce, Dorucaşahince, Dodurga, Eldeş, Eseler, Hisar Zafer, Üçsaray, Öncüler ve Abdipaşa Beldesi de bu alana edildi.

Hayvan pazarı ve geçici kurban satış yerleri de ikinci bir talimata kadar kapatıldı. Şap hastalığının insanlara da bulaşabilme ihtimali de alınan örnekler ile laboratuvarlarda araştırılıyor.