İngiltere'de seferberlik Ordu sokağa iniyor!

İngiltere'de 200 ordu mensubu, COVID-19 nedeniyle personel sıkıntısının yaşandığı başkent Londra'daki hastanelerde görev yapacak.

İngiltere'de seferberlik Ordu sokağa iniyor!

İngiltere Savunma Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele etmek için askerleri sokağa indiriyor. Hastanelerde sağlıkçılar vakalara yetişemezken, askerlerin tıbbi destek sağlaması için adeta seferberlik ilan edildi.

Askerler sokağa inecek

İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hastanelerde COVID-19 kaynaklı personel eksikliğini gidermek için başkentteki İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) hastanelerinde 40 askeri doktor ve 160 genel sağlık personelinin görev alacağı bildirildi.

Açıklamada, askeri personelin 3 hafta boyunca hastanelerde hizmet vermesinin öngörüldüğü belirtildi.

Birleşik Krallık genelinde halihazırda yaklaşık bin 800 askeri personel COVID-19 salgınıyla mücadeleye destek sağlıyor.

İngiltere'de ordu, daha önce de sağlıkçılara destek için sokağa inmiş, test ve aşılama çalışmalarına yardımcı olmuştu.

Askeri personel sağlık kuruluşlarında destek olacak 

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Silahlı kuvvetlerimizin kadın ve erkekleri, ülkeyi COVID-19'dan korumak için el ele çalışırken, NHS'deki özverili meslektaşlarını desteklemek için bir kez daha adım atıyor." dedi.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid de silahlı kuvvetlerin, salgın boyunca test sahalarında, aşı merkezlerinde ve hastanelerde sağlık ekiplerine destek verdiğini belirterek, "Bir kez daha, ihtiyacın en büyük olduğu bu zorlu kış döneminde sağlık hizmetlerine yardımcı olarak, başkentte gece gündüz çalışan NHS çalışanlarına yardım etmek için adım atıyorlar." ifadesini kullandı.

Hükümet inkar etmiyorum

Kraliyet Hemşirelik Koleji Direktörü Patricia Marquis ise askerin hastanelerde konuşlandırılmasının, hükümetin artık NHS içinde "personel krizi" olduğunu inkar edemeyeceği anlamına geldiğini söyledi.

Marquis, "Başbakan (Boris Johnson) ve diğerleri, artık NHS personelinin güvenli bakım sunma kabiliyeti hakkındaki soruları görmezden gelemezler." dedi.

Ordudaki personelin görevlendirme planları yapılıyor. Hastanelere askerler sevk edilecek

Ülke genelinde omicron vakalarının hızla artması nedeniyle sağlık sektörünün yanı sıra tedarik zincirindeki birçok sektörde ciddi personel eksikliği yaşanıyor.

İngiltere'de dün itibarıyla 17 hastane acil durum gibi temel öncelikli bakım hizmetlerinin sağlanamama ihtimalini yansıtan "kiritik durum" ilan etmişti.

Ülkede 4 Ocak'ta 218 bin 724 COVID-19 vakasının tespit edilmesiyle "salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı" kayda geçmişti