İngiltere'de yeni Covid-19 araştırması: Neden bazı insanlar Covid olmadı?

Dünyayı deyim yerindeyse eve hapseden Covid-19 üzerindeki araştırmalar devam ediyor. İngiliz bilim insanları yaptıkları araştırmada bazı kişilerin virüse maruz kalmasına rağmen Covid-19 olmadıkları tespit etti.

İngiltere'de yeni Covid-19 araştırması: Neden bazı insanlar Covid olmadı?

İngiltere merkezli Imperial College London bünyesinde yürütülen bir Covid-19 bilimsel çalışmasının bir parçası olarak bilim insanları, Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsüyle mücadele edebilen kişilerin, sürekli hastalıktan kaçınmalarına yardımcı olan benzersiz bağışıklık tepkilerine sahip olduğunu buldu.

İngiltere'de yeni Covid-19 araştırması: Neden bazı insanlar Covid olmadı? - Resim : 1

Kişi virüse maruz kalmadan önce ve sonra elde edilen bulgulara göre burun astarındaki lokal bir bağışıklık tepkisinin, bireylerin virüsü tanımlamasına ve enfeksiyona neden olacak bir yer edinmesini engellemesine olanak tanıdığı ifade edildi.

İngiltere'de yeni Covid-19 araştırması: Neden bazı insanlar Covid olmadı? - Resim : 2

DOĞUŞTAN GELEN BAĞIŞIKLIK TEPKİLERİ

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Virüsü hemen temizleyen bireyler, tipik bir yaygın bağışıklık tepkisi göstermedi; bunun yerine, burunda daha önce hiç görülmemiş, incelikli, doğuştan gelen bağışıklık tepkileri oluştu."

İngiltere'de yeni Covid-19 araştırması: Neden bazı insanlar Covid olmadı? - Resim : 3

Araştırmacılar, HLA-DQA2 adı verilen bir genin maruz kalmadan önce yüksek düzeyde bulunmasının, insanların uzun süreli bir enfeksiyonun yayılmasını önlemesine de yardımcı olduğunu öne sürüyor.