Polis memurundan itiraf: Kaçırıp tecavüz ettim

3 Mart akşamı eve giderken kaybolan ve günler sonra cansız bedeni bulunan genç kadın hakkında yürütülen soruşturmada polis memurundan itiraf geldi: Kaçırıp tecavüz ettim. Genç kadın boğularak öldürülmüştü.

Google Haberlere Abone ol

Londra’daki büyükelçilikleri ve parlamentoyu korumaktan sorumlu silahlı birimde çalışan polis memuru Wayne Couzens, 3 Mart akşamı evine giderken kaybolan ve günler sonra cesedi bulunan Sarah Everard'ı kaçırıp tecavüz ettiğini itiraf etti.

3 Mart akşamı arkadaşının evinden çıkıp kendi evine giderken kaybolan ve 10 Mart'ta Londra yakınındaki Kent'te cansız bedeni bulunan Sarah Everard cinayetine ilişkin kendine yöneltilen suçlamaları kabul etti.

2018’de Londra Polis Kuvvetleri’ne (Metropolitan Police) katılan, 2020’nin başlarında ise Londra’daki büyükelçilikleri ve parlamentoyu korumaktan sorumlu silahlı birime tayin edilen 48 yaşındaki Wayne Couzens, mahkemede Everard'ı kaçırdığını ve tecavüz ettiğini itiraf etti.

Couzens, 33 yaşındaki Everard'ın ölümüne ilişkin suçu da üstlendi.

Bu ayın başlarında yayımlanan otopsi raporunda, Everard'ın boynuna yapılan baskı sonucu hayatını kaybettiği belirlenmişti.

Bir sonraki duruşma 9 Temmuz'da gerçekleşecek.

Ne olmuştu?

Sarah Everard, 3 Mart akşamı arkadaşının evinden çıkıp kendi evine giderken kayboldu. Londra yakınındaki Kent'te, 10 Mart'ta bulunan insan kalıntılarının, Everard'a ait olduğu tespit edildi.

Kaçırma ve öldürme olayıyla ilgili polis memuru Wayne Couzens, 13 Mart'ta çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Anma törenine polis müdahalesi

Everard cinayeti, ülkede sokakların ne kadar güvenli olduğu tartışmasını başlatırken, kadınlar anma töreni ve protestolar düzenledi. Binlerce gösterici, 'Kadına şiddete son verin', 'Bir polis memuru onu öldürdü, diğerleri yasını tutanlara müdahale etti', 'Yasayı geri çekin' ve 'Merhaba faşizm' yazılı dövizler taşıdı.

Everard'ın son görüldüğü yer olan Londra'nın Clapton Junction bölgesindeki bir parkta bir araya gelen kadınlara yapılan polis müdahalesi ve gözaltılar tepki çekti.

Kaynak: BBC