İnsanları olduğu kadar hayvanları da etkiliyor. Yozgatlı çoban konuştu, çiftçiler, besiciler aman dikkat... Önlem alınmazsa sonu çok kötü

Yozgat’ta çobanlık yapan bir vatandaş, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havadan hayvanların da insanlar kadar etkilendiğini söyledi. Çiftçiler ve besiciler aman dikkat, gerekli önlemleri bir an önce alın. Sonu çok kötü bitebilir.

İnsanları olduğu kadar hayvanları da etkiliyor. Yozgatlı çoban konuştu, çiftçiler, besiciler aman dikkat... Önlem alınmazsa sonu çok kötü

Yozgat’ta son günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcakları, insanları etkilediği gibi hayvanları da olumsuz etkiliyor. Çobanlar merada otlayan hayvanların üzerine pet şişelerle su dökerek ya da derelere sokarak serinletiyor.

STRESE SOKUYOR

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Araplı kasabasında uzun yıllar çobanlık yapan Lokman Atıl, yüksek sıcak nedeniyle oluşan bunaltıcı havanın, süt sığırlarını strese soktuğunu hatta bazı sağlık sorunlarına neden olduğunu söyledi.

FARKLI YÖNTEMLER KULLANIYOR

Öğle saatlerinde 30 dereceyi geçen hava sıcaklıkları nedeniyle Atıl, merada otlattığı hayvanlarını farklı yöntemlerle serinletmeye çalışıyor. Atıl, hayvanlarını yanlarına aldıkları pet şişelerle hem de dereye sokarak serinletip stresten uzak tutmaya çalışıyor.

İnsanları olduğu kadar hayvanları da etkiliyor. Yozgatlı çoban konuştu, çiftçiler, besiciler aman dikkat... Önlem alınmazsa sonu çok kötü - Resim : 1

ÇOK ZORLUK ÇEKİYOR

Merada hayvanların sıcak hava nedeniyle sıkıntı yaşadığını belirten Atıl, “Araplı kasabasında çobanlık yapıyorum, şu an mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık seyrediyor. Hayvanlar nefes almakta çok zorluk çekiyor, aşırı sıcak. Sabah saat 08.00 ila 19.00 saatlerinde hayvanlar güneşe maruz kalıyor, bu da hayvanlarda aşırı strese ve süt veriminin düşmesine neden oluyor. Hatta hayvanların gözlerinde akıntılara neden oluyor. Hayvanların strese girmesiyle süt veriminin düşmemesi için de dere yataklarından uzaklaşmıyoruz çıkarsak bile hayvanları pet şişelerle ıslatarak stresten oluşacak durumları azaltmaya çalışıyoruz” dedi.