İnternet sitelerinde yeni dönem! 'Com.tr' uzantısı tarihe karışacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ömer Fatih Sayan, yeni dönemde Türkiye'de internet siteleri tarafından kullanılan 'com.tr' uzantısının tarihe karışacağını duyurdu. Sayan, test sürecine girecek olan yeni uzantı adını da açıkladı.

İnternet sitelerinde yeni dönem! 'Com.tr' uzantısı tarihe karışacak!

Türkiye'de bir çok internet sitesi tarafından kullanılan 'com.tr' uzantısı artık tarihe karışıyor. Medyaradar'ın haberine göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ömer Fatih Sayan, internet sitelerinde kullanılacak yeni uzantıyı duyurdu.

YENİ MİLLİ UZANTI... 

Sayan şu ifadeleri kullandı: "TR uzantılı alan adlarına bir yenisi daha ekliyoruz. TRABIS (.tr Ağ Bilgi Sistemi) tarafından tahsise açılacak ülkemizin yeni alan adı: “http://a.tr” Örneğin "http://fatih.tr" gibi kolay ve prestijli alan adları artık kayıt edilebilecek. Bu kapsamda TRABIS paydaşlarımız ile bugün bilgilendime toplantısında bir araya geldik. “http://a.tr” geçiş sürecindeki sorumluluklara yönelik paylaşımlarda bulunduk. Bu alanda yaptığımız yeniliklerle, küresel rekabette öne çıkıyoruz. Milli alan adımız “.tr”, dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor."

13 EYLÜL'DE TEST SÜRECİ BAŞLIYOR

Son açıklamadan sonra internette .tr alan adı nasıl alınır, .tr alan adı ne kadar soruları sorulmaya başlandı. Türkiye’nin yeni internet alan adı olan “http://a.tr” TRABİS (TR Ağ Bilgi Sistemi) tarafından yönetilecek. Yeni alan adı uzantısı web sitelerinin ve online hizmetlerin artık daha kolay ve kısa adreslerle erişilmesini sağlayacak.

Yeni “.tr” uzantısının 13 Eylül tarihinden itibaren test sürecine girdiği belirtildi, ancak ilk süreçte bireysel ve kurumsal olarak tahsis yapmak mümkün değil. Testlerinin tamamlanmasından sonra, “com.tr” uzantılı sitelerin ise “a.tr” sistemine geçişleri sağlanacak. Bu alan adlarından “.tr”ye ücretsiz tahsis yapılacak.