İran'da kadınlar direniyor! Öldürülen kardeşinin cenazesinde yürekleri dağladı! Saçlarını kesip tabutun üzerine koydu

İran'da "başörtüsü kurallarına uymadığı" gerekçesiyle gözaltına alınan Mahsa Emini'nin ölümü üzerine başlayan protestolarda 41 kişi hayatını kaybetti. Eylemde saçını topladığı anlar sembol haline gelen Hadis Najafi protestolara katıldığı için 6 kurşunla vurularak öldürüldü. İran'da kadınlar protestolarına devam ederken İranlı kadın Javad Heydari’nin kız kardeşinin cenazede saçlarını kesmesi yürek dağladı.

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül'de ahlak polisi olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan Mahsa Amini, 16 Eylül'de hayatını kaybetmişti. Tahran Emniyet Müdürlüğü Mahsa Amini'nin ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada, Amini'nin uygun olmayan başörtüsü nedeniyle gözaltına alındığını ve ardından karakolda hiçbir fiziki temas olmadan baygınlık geçirdiğini belirtmişti.

Amini'nin 16 Eylül'de hayatını kaybetmesinin ardından "ahlak polisi" ve "zorunlu başörtüsü" uygulamasına karşı başlayan protestolar devam ediyor. İran devlet televizyonunda yer alan habere göre ülke genelindeki protestolarda aralarında polis memurları ve Devrim Muhafızlarına bağlı Besic milislerinin üyelerinin de bulunduğu 41 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Saçlarını kesti

Prortestolara katılan 20 yaşındaki Hadis Najafi eylemlerin sembolü haline gelmişti. Ahlak polisi genç kadını protestolara katıldığı için 6 kurşunla öldürdü. Öte yandan yine protestolarda hayatını kaybeden bir diğer İranlı kadın Javad Heydari’nin kız kardeşinin yaptıkları ise yürekleri dağladı. 

Heydari’nin kardeşi cenaze töreninde saçlarını makasla kesip kardeşinin tabutunun üzerine koyarak feryat etti.