İş dünyasından asgari ücret için teklif: Bölgesel olarak belirlensin

Asgari ücretin her şehirde aynı olmaması gerektiğini düşündüklerini söyleyen İTO Başkanı Şekib Avgadiş, ücretin bölgesel bir şekilde belirlenebileceğini kaydetti.

İş dünyasından asgari ücret için teklif: Bölgesel olarak belirlensin

Gözler Asgari Ücret Tespit Kpomisyonu'nda...

Sayılı gün sonra 2024 yılında uygulanacak asgari ücret tutarı belirlenecek.

Komisyonun 3. toplantısını yapması beklenirken iş dünyasında ve kamuoyunda konuya ilişkin değerlendirmeler de devam ediyor.

Bu kapsamda İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

"ASGARİ ÜCRET BÖLGESEL OLARAK BELİRLENEBİLİR"

İTO Başkanı Avdagiç, nasıl yatırımlar için 1'den 6'ya kadar farklı teşviklerin uygulandığı bölgeler varsa asgari ücretin de 6 skala olmasa bile 3 veya 4 skala olarak belirlenebileceğini söyledi.

İstanbul ile teşvik sistemine göre 6. bölgede bulunan Van, Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt, Ağrı, Muş, Kars, Bitlis, Şırnak, Iğdır, Hakkari, Ardahan ve Bingöl'deki asgari ücetin aynı olamayacağını belirten Avdagiç, şöyle konuştu:

Asgari ücret, bölgesel olarak değerlendirilip belirlenebilir. İstanbul'daki asgari ücretle, teşvikle ilgili 6. bölge kapsamındaki illerdeki asgari ücretin aynı olmaması gerekiyor diye düşünüyoruz. 

Dolayısıyla asgari ücretin gelişmiş illerde biraz daha yüksek, gelişmekte olan illerde görece olarak bunun altında bir skalayla belirlenmesi bir fayda sağlayacaktır.