İsrail ordusundan skandal hamle: Kendi vatandaşını SİHA ile öldürdü

İsrail ordusundan skandal bir hamle geldi. Sınırın Gazze kısmına geçen Efiyahu Muri, İsrail SİHA’sı tarafından vurulup öldürüldü. İsrailli yetkililer tarafından Muri’nin ailesiyle henüz iletişime geçilmediği kaydedildi.

İsrail ordusundan skandal hamle: Kendi vatandaşını SİHA ile öldürdü

İsrail ordusu, yeni bir skandala daha imza attı.

Gazze sınırını geçen İsrailli bir sivil, Filistinli zannedilerek öldürüldü.

Haaretz'in haberine göre, 29 yaşındaki İsrailli Efiyahu Muri, 7 Ekim'den yaklaşık 2 hafta sonra bilinmeyen bir nedenle Gazze sınırını geçti.

SİHA SALDIRISINDA ÖLDÜRÜLDÜ

Yakınları, Muri'ye ulaşamayınca polise kayıp başvurusunda bulundu. Yapılan araştırmaların ardından Muri'nin, sınırın Gazze tarafında "silahlı Filistinli" zannedilerek İsrail ordusuna ait SİHA saldırısında öldürüldüğü ortaya çıktı.

Gazeteye konuşan Dagnit, kardeşi Muri'nin 23 Ekim'de aniden ortadan kaybolduğunu belirtti.

TERÖRİST OLARAK TANIMLANDI

Dagnit, annesinin ilk başlarda kardeşini bir arkadaşının evine gitmiş olabileceğini düşündüğünü ancak daha sonra polise başvurduklarını dile getirdi.

Dagnit, "Kardeşim sınırdan geri dönmeye ve çitlere yaklaşmaya karar verdiğinde yanlışlıkla 'terörist' olarak tanımlandı ve bir SİHA saldırısında öldürüldü." dedi.

İSRAİLLİ YETKİLİLER, AİLEYLE İLETİŞİME GEÇMEDİ

İsrail ordusu, Haaretz'in başvurusu üzerine Muri'nin bir SİHA saldırısında öldürüldüğünü doğrularken, şu ana kadar İsrailli yetkililerin aileyle iletişime geçmediğine işaret edildi.

DAHA ÖNCE İMZA ATILAN SKANDALLAR

Haaretz gazetesi, daha önce de 7 Ekim'de Hamas'ın saldırısına müdahale eden bir İsrail savaş helikopterinin müzik festivalindeki sivilleri vurduğunu yazmıştı.

Yine 7 Ekim'de İsrail'e ait bir tankın, "Be'eri" Yahudi yerleşim biriminde İsrailli esirlerin bulunduğu bir eve ateş açtığı bildirilmişti.

Geçen ay da Gazze'de 3 İsrailli esir askerin, silah arkadaşlarınca yanlışlıkla "tehdit oluşturduğu" düşünülerek "dost ateşiyle" vurulup öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.