"Aşı yaptırırsanız eşcinsel olursunuz" sözleriyle gündem oldu!

İsrail'de Ultra-Ortodoks Daniel Asor adlı hahamın, "Kovid-19 aşısı yaptırırsanız eşcinsel olursunuz sözleri gündem oldu.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: DHA

İsrail'de Ultra-Ortodoks Daniel Asor adlı haham, takipçilerine Covid-19 aşısından kaçınma çağrısı yaptı ve gerekçe olarak da 'Eşcinsel olursunuz' ifadesini gösterdi. Haham Asor, aşının küresel çapta kötü amellerin bir parçası olduğunu savundu.

İsrail'de Ultra-Ortodoks Daniel Asor adlı haham takipçilerine "kovid-19 aşısı yaptırırsanız eşcinsel olursunuz" çağrısı tepkilere neden oldu. Haham Asor, takipçilerine Kovid-19 aşısından kaçınmaları tavsiyesinde bulundu.

 "Küresel çapta kötü niyetli bir yönetimin parçası"

İsrail medyasından yer alan habere göre, sosyal medyada takipçi sayısı fazla olan  Haham Daniel Asor, aşılama çabalarının "yeni bir dünya düzeni kurmaya" çalışan "küresel çapta kötü niyetli bir yönetimin parçası" olduğunu iddia etti. 

Ülkeyi ikiye böldü

Haham Asor'un aşı ve eşcinsellik arasında bir bağlantı olduğu iddiası, koronavirüs aşısı vurdurmak için gönüllü olmaya çağıran önde gelen ortodoks hahamların açıklamalarına tezat oluşturduğu belirtildi.  Öte yandan, LGBT hakları grubu Havruta da Asor'un yorumlarına cevaben “Şu anda eli kulağındaki yeni üyelerimizi karşılamaya hazırlanıyoruz” dedi.

 

225 bin kişi ikinci doz aşıyı oldu

Dünyanın en hızlı aşılamalarından birini kararlılıkla sürdüren İsrail, mart ayı ortalarına kadar 9 milyon vatandaşının 5 milyonunu aşılamayı ve ekonomisini yeniden açmayı hedefliyor. İki milyondan fazla İsrailli çoktan ilk doz aşıyı yaptırdı, yaklaşık 225 bin kişiye de ikinci doz aşılar vuruldu.