İsrail'in işkencelerine maruz kalan Filistinli Bedir Dahlan yaşadıklarını anlattı! İşkencenin korkunçluğu gözlerine yansıdı!

İsrail, Gazze Şeridi'ne yönelik kara saldırılarında alıkoyduğu 33 Filistinliyi serbest bıraktı. Gazze Şeridi'nin orta kesimlerindeki Deyr el-Belah'ın doğusunda serbest bırakılan Filistinliler, kentteki Aksa Şehitleri Hastanesi'ne ulaştı. Serbest bırakılan onlarca Filistinli'den birisi 30 yaşındaki Bedir Dahlan’ın görüntüsü yaşadığı travma ve psikolojik rahatsızlığı gözler önüne seriyor.

Yaklaşık bir ay önce İsrail askerlerince alıkonulan Dahlan, dün diğer 32 Filistinli ile beraber Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Deyr el-Belah'ın doğusunda serbest bırakıldı.

Dahlan, kentteki Aksa Şehitleri Hastanesi'ne getirildi.

 

İŞKENCE DOLU HAPİSHANE GÜNLERİNİ "KABUS" OLARAK NİTELİYOR

 Ancak Filistinli genç adamın görüntüsü, görenlerde şaşkınlığa neden oldu.

Duruşu, bakışları, konuşması ve hareketlerinden ruhsal olarak zor günler geçirdiği anlaşılan Dahlan, işkence gördüğü hapishane günlerini "kabus" ifadesiyle özetliyor.

 

GÖZLERİ YERİNDEN FIRLAYACAKMIŞ GİBİ

 Psikolojik olarak perişan bir halde görünen genç adamın gözleri yerinden fırlayacakmış gibi duruyor; gözlerini ve bacaklarını sabit bir halde tutamaması da yaşadığı kaygı ve bunalımı bariz bir şekilde anlatıyor.

Konuşurken kekeleyen, dili dolaşan Dahlan, konular arasında mantıksız geçişler yapıyor.

İsrail'in işkencelerine maruz kalan Filistinli Bedir Dahlan yaşadıklarını anlattı! İşkencenin korkunçluğu gözlerine yansıdı! - Resim : 1

 

 "BEN DE ÖLÜRÜM, ÖYLE HİSSEDİYORUM"

 Bir ay önce Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde alıkonulan Filistinli genç, İsrail askerleri tarafından şiddetli şekilde darbedildiğini dile getiriyor.

Han Yunus'un tamamen yıkıldığını duyduğunu ve ailesinin nerede olduğunu bilmediğini söyleyen Dahlan, hastaneden sonra nereye gideceğini bilmediğini ifade ederek, "Ben de ölürüm, öyle hissediyorum." diyor.

 

SERBEST BIRAKILAN 33 FİLİSTİNLİNİN VÜCUTLARINDA İŞKENCE İZLERİ VAR

İsrail ordusu dün, Gazze Şeridi'ne yönelik kara saldırıları sırasında alıkoyduğu 33 Filistinliyi serbest bırakmıştı.

Aksa Şehitleri Hastanesi'ne getirilen Filistinlilerin, son derece zayıf düştükleri ve vücutlarında işkence izleri olduğu görülmüştü.

Daha önce de İsrail güçlerince alıkonulduktan sonra serbest bırakılan Filistinliler, alıkonuldukları süre boyunca İsrail askerlerinin darp, işkence, hakaret ve aşağılamasına maruz kaldıklarını söylemişti.

İsrail'in işkencelerine maruz kalan Filistinli Bedir Dahlan yaşadıklarını anlattı! İşkencenin korkunçluğu gözlerine yansıdı! - Resim : 2

KALANLARA NE OLDUĞU BİLİNMİYOR 

İsrail ordusu, aralarında çocuk, kadın, gazeteci, sağlık çalışanı olmak üzere Gazze'de binlerce Filistinliyi alıkoydu, bunlardan bir kısmını serbest bırakırken, kalanların akıbetinin ne olduğu ise bilinmiyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 431 Filistinli öldü, 85 bin 653 Filistinli yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.