İstanbul-İzmir 3.5 saat!

Türkiye’nin en büyük otoyol projesi İstanbul-İzmir otoyolunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Yeni otoyol ile 8.5 saat süren yol 3.5 saate iniyor. Açılışı yapılacak İstanbul - İzmir otoyolunun ücret tarifesi de belli oldu.

İstanbul-İzmir 3.5 saat!

Bayram iznini yapmayı düşünen vatandaşların dört gözle beklediği açılış bugün yapılıyor. İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek, İstanbul-İzmir Otoyolu ile birlikte Marmara Bölgesi’ni Ege Bölgesi’ne, Batı Akdeniz ve Batı Anadolu Bölgesi’ne bağlayacak önemli bir ulaşım aksı tamamlanmış oluyor.

Yap-işlet-devret modeliyle, kamu-özel sektör işbirliği ile 2010 yılında yapımına başlanan dev proje bugün sona ulaşıyor.  Daha önce 201 kilometrelik ana gövde bölümü ve  33 kilometre bağlantı yolu hizmete alınana projede bugün ise 183 kilometresi ana gövde, 9 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere toplam 192 kilometrelik kesim de trafiğe açılacak.

İstanbul-İzmir Otoyolu iki kent arasındaki mesafeyi 404 kilometreye indiriyor. 


Zaman ve akaryakıt tasarrufu sağlayacak

Yetkililer proje sayesinde sürücülerin zaman ve akaryakıt tasarrufunda bulunacağını ifade etti. Mevcut yol ile şu anda İstanbul-İzmir arası 8.5 saatte katedilebilirken, trafiğin ortalama hızı da 40-45 kilometre arasında alınabiliyordu. Yeni yapılan bu yol ile 404 kilometrelik İstanbul-İzmir Otoyolu 3.5 saatte tamamlanabilecek. Proje için bugüne kadar 7 milyar dolar harcama yapılırken, 2.5 milyar TL’de idare tarafından kamulaştırma işlemleri için harcandı. Proje için harcanan 7 milyar dolarlık finansman ise projeyi yapıp işletecek görevli şirket tarafından karşılandı.

İşte ücret tarifesi