İstanbul risk altındaydı ama ani manevra ile Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize işaret edildi.. Acil bakın

Kahramanmaraş depreminin ardından tüm Türkiye derin bir hüzne boğulurken aynı zamanda endişeye de kapıldı. Uzmanlar ise bölge bölge Türkiye’nin deprem açısında riskli yerlerini sıraladı. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, ”İstanbul'da deprem beklerken Trabzon'da her an bir deprem oluşabilir” ifadelerini kullandı.

İstanbul risk altındaydı ama ani manevra ile Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize işaret edildi.. Acil bakın

Meydana gelen deprem felaketinin ardından uzmanlar arasında olası deprem senaryoları tartışılmaya başlandı. Uzmanlar İstanbul’a dikkat çekerken . Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş Karadeniz fayına dikkat çekti.

İstanbul risk altındaydı ama ani manevra ile Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize işaret edildi.. Acil bakın - Resim : 1

“RİZE’’DEKİ TÜM YAPILAR TEHDİT ALTINDA”

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Karadeniz fayının, Bartın'da 1968 yılında 6.6 büyüklüğünde deprem ürettiğini belirterek, "2019 yılında yayınlanan Trabzon ve Rize'nin deprem tehlikesi gerek yerel yönetim gerekse toplum tarafından göz ardı ediliyor, anlaşılmıyor. Bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama maalesef o konuda da birtakım eleştiriler alıyoruz. Oysa biz 1996 ile 2019 yıllarında yayınlanan deprem tehlike haritaları arasındaki farkı anlatmaya çalışıyoruz. Bu fark nedir derseniz, yeni haritada Trabzon'un deprem tehlikesi 2 kat artmış, Rize'nin de 3 kat artmıştır. Bu artış, 1996 yılında yapılan ve 23 yıl yenilenmeyen deprem tehlike haritasından kaynaklanmıştır. 23 yıl boyunca Trabzon ve Rize yöresinde inşa edilen yapılar bugünkü deprem yönetmeliğine aykırıdır ve deprem tehlikesine açıktır. Bu haritanın verdiği değerler sadece sağlam zemin içindir. Oysa bölgedeki zemin hem dolgu, hem heyelan, hem de plaj kesimlerindedir. Bu binalarla yapılar eski deprem yönetmeliğine göre yapıldığı için Trabzon ve Rize'deki tüm yapılar deprem tehlikesi altındadır. Rize'nin 3'te 1'i zaten dolgu alanı üzerindedir" dedi.

İstanbul risk altındaydı ama ani manevra ile Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize işaret edildi.. Acil bakın - Resim : 2

“HER AN TRABZON’DA DEPREM OLUŞABİLİR”

Karadeniz fay hattında olası yaşanacak depremle ilgili öngörüde bulunan Bektaş, "Deprem tehlike haritaları depremin ne zaman ve nerede olacağını göstermez. İstanbul'da deprem beklerken Trabzon'da her an bir deprem oluşabilir. Sonuç olarak depremin ne zaman ve nerede olacağını kimse bilmiyor.

Tahmini zaman ve yer vermek gerekirse önümüzdeki 50 yıl içerisinde Trabzon'da olabilecek deprem yüzde 90 olasılıkla 6.6, yani Bartın depremine yakın bir deprem olur. Yüzde 10 olasılıkla da bu depremden daha büyük olma olasılığı var. Ancak bu 6.6 deprem şiddeti ve yer sarsıntısı sağlam zemin için geçerlidir. AFAD der ki, bizim verdiğimiz bu değerlerin yanında mikrobölgelendirme çalışmaları yapmalısınız. Yani heyelan sahaları, olgu alanlar, dere yatakları ve zayıf zeminler için ayrı bir bölgelendirme yapmanız gerekir" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Bektaş, "Afet Bakanlığı kurulacaksa, tüm yerel yönetimlerde de kesinlikle 'İl Afet Bilim Kurulu' oluşturulmalı; bu kurul yöneticileri bilgilendirmeli ve deprem, heyelan, sel gibi afetlerin zararlarını en aza indirmek için yöntemler geliştirmeli" tavsiyesinde de bulundu.

İstanbul risk altındaydı ama ani manevra ile Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize işaret edildi.. Acil bakın - Resim : 3

KARADENİZ FAYINA DİKKAT ÇEKTİ

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde (KTÜ) bilim insanları da Gürcistan'daki depremlerin, özellikle Rize ve Artvin'de hissedilmesine ilişkin yayımladığı 'Karadeniz'in depremselliği' konulu bilgi notunda, son 20 yılda Trabzon, Rize ve Ordu açıklarında, büyüklükleri 2.5 ile 4.5 arasında değişen depremler yaşandığını belirtilerek, "Gürcistan'daki depremler, Karadeniz fayının aktif olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle özellikle Karadeniz fayı göz ardı edilmemeli" denilmişti. (DHA)