İstanbul'da binlerce litre sahte içki ele geçirildi!

Fatih ve Başakşehir’de düzenlenen operasyonda 5 bin litre metil alkol, satışa hazır 8 bin 750 şişe alkollü içki ele geçirildi. Operasyonda ikisi yabancı uyruklu 5 şüpheli gözaltına alındı. İçkilerin, restoranlar ve tekel bayileri aracılığıyla piyasaya sürüldüğü belirlendi

Google Haberlere Abone ol

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Başakşehir ve Fatih’te, bir sanayi sitesinde ve metruk binalarda metil alkolü kazanlarda kaynatarak sahte alkol üretimi, sahte TAPDK bandrolü ile yabancı menşei bandrol ve içki şişesi etiketi basımı yapıldığı, içki şişelerini fileleyip orijinal görünümü verdikten sonra İstanbul genelindeki tekel bayileri ve restoranlar üzerinden piyasaya sürüldüğü yönünde bilgi alarak geniş çaplı soruşturma başlattı.

Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından daha önce tespit edilen çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenleyen kaçakçılık polisi, Emirhan Ü. (23), İsmail S. (26), Ali K. (42) ile Özbekistan uyruklu Gulsorakhon A. (42) ve Kırgızistan uyruklu Gukhekhra I. (40) isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alındı.

Baskın yapılan depolardaki aramalarda; 8 bin 750 adet satışa hazır alkollü içki şişesi, 5 bin litre metil alkol, 159 bin sahte TAPDK ve yabancı menşei bandrol, 235 bin adet çeşitli markalara ait içki şişesi etiketi, 9 bin adet doluma hazır boş içki şişesi, 312 bin adet bilyeli içki şişesi kapağı ve çok sayıda alkol imalat malzemesi ele geçirildi.

Yakalanan şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından mahkemeye sevk edildi. Emirhan Ü., Gulsorakhon A. ve Gukhekhra I. isimli şahıslar adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılırken, İsmail S. ve Ali K. ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.