Akşener’den çok konuşulacak açıklamalar! "Seçim 14 Mayıs'ta yapılacak" 6’lı masa aday olmasını isterse ne yapacak?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kahramanmaraş'ta gerçekleşen depremler ve bölgedeki durumlara ilişkin açıklama yaptı. Ayrıca seçim tarihine ilişkin de konuşan Akşener, 6'lı Masanın kendisini aday göstermesi halinde ne yapacağına da cevap verdi.

Akşener’den çok konuşulacak açıklamalar! "Seçim 14 Mayıs'ta yapılacak"  6’lı masa aday olmasını isterse ne yapacak?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İlker Karagöz'ün Çalar Saat programında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

"AFETİN BİR FELAKETE DÖNÜŞMESİ KADER DEĞİL BECERİKSİZLİKTİR"

Depreme ilişkin izlenimlerini aktaran İYİ Parti lideri, "Çok hızlı yürümesi gereken sistemin berbat bir bürokratik kararsızlık çıkardığını iyi kötü hissediyorduk da, ben bu deprem esnasında gördüm karar alamıyor insanlar tüm bu yanlışlarına arka planında birincisi liyakatsizlik beceriksizlik ama bir de bu tek adam sisteminin getirdiği hızlı olması gereken kararların tam tersine alınamadığı. Yukarıdan talimat gelmeyince de hiçbir bürokratın kıpırdamadığı bir sistem. Evet deprem olması bu topraklarda bir kaderdir ama afetin bir felakete dönüşmesi kader değil o beceriksizliktir. Afet kaderdendir ama felaket Beştepe’dendir. Umarım buradaki acayip beceriksizliklerin ortadan kaldırılması için adımlar atılır" ifadelerini kullandı.

"SAYIN ERDOĞAN'A BEN İLETTİM"

Sahadan aldıkları bilgileri yetkililere ilettiklerini söyleyen Akşener, "Biz deprem sürecinde sahadan aldığımız bilgileri yetkililere ilettik sürekli. Bizim 16 kişimiz sahaya gittiler, ondan sonra ilçe teşkilatlarımızdan ve üyelerimizden bilgi almaya başladı. Bu bilgileri alıp vay adiler çözemediniz demek yerine ben aldım bunu Hasan Doğan dahil ilgili bakanlıklar dahil bunları ilettik biz, çözülsün diye. Mesela tüp meselesi bizim sahadan aldığımız bilgidir. O yıkıntının altında soğuktan donarak ölmek diye bildiğim bir durumu hipodermi diye açıkladı bir arkadaşımız bunları ilettik hatta bu kısmını bizzat Sayın Erdoğan’a ben ilettim. Hemen talimat vereceğim dedi ve verdi ama iletme konusunda problem oldu. Yardımların yerine ulaşamadığını fark ettik. AFAD müdürü arandı. AFAD müdürü validen, vali genel merkezden şey yapmadan izin veremedi ya! Bunlar için her seferinde saraydan bir kişi arandı. Nereye konuşuyor o Fuat Oktay" diye konuştu.

“SEÇİM 14 MAYIS’TA OLACAK”

Seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılacağını ifade eden Meral Akşener şunları söyledi:

"18 Haziran’da bu seçim kesinlikle olacaktır olmalıdır. Şimdi aldığımız bilgilere göre 14 Mayıs’ta Sayın Erdoğan’ın bu seçimi yapacağı yönünde. Bu kadarın 10 Mart’ta alınması gerekiyor. Biz eğer 6 Nisan öncesinde bir seçim kararı alınırsa ona Meclis'te onay vereceğimizi söylemiştik. Çünkü bir kanun çıkmıştı eski seçim yasasına yürüsün diye bu 14 mayıs bunun karşılığı değil, dolayısıyla Meclis'te biz buna onay vermeyeceğimizi ilan etmiştik aynı yerde duruyoruz. Şimdi yetiştirip yetiştirilemeyeceği benim tamamen mantığım çerçevesinde gerçekler üzerinden bir tarifimde 14 Mayıs'ta yetiştireceğiz deniyorsa yetiştirilir orada bir sorun yok. ama bu kararı Erdoğan almak zorunda. Niçin buna rağmen hızlı bir şekilde yapılacağını siyasi olarak soruyorsanız, benim gezip gördüğüm bu çalışmalar neticesinde ortaya çıkan gerçeklik şu, Sayın Erdoğan bu işin becerilemediğini anladı, uzadığı takdirde daha büyük beceriksizliklerle karşılaşılabileceğini herhalde anladı, ciddi bir para topladı dolayısıyla bazı şeyleri daha hızlı bir şekilde yaparmış gibi bir dili geliştirmek daha kolay. Geleceğe dair söyleyecek bir şey kalmadığı için en uygun zaman gibi görünüyor."

"2 MART'TA ADAYI KONUŞACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM"

Adayın ne zaman belirleneceğine dair Akşener, "2 Mart'ta yapacağımız toplantıda aday konusunda yöntemin konuşulacağını düşünüyorum. Ben söyleyeceğim. İsmi siz ne zaman öğrenirsiniz bilmiyorum" dedi.

6'LI MASA, AKŞENER'İ İSTERSE NE YAPACAK?

İlker Karagöz'ün "6'lı Masa, sizi aday göstermek isterse ne yaparsınız?" sorusuna yanıt veren Akşener, "Onu bilmiyorum, inanın hiç düşünmedim. Kazanacak bir adayla gireceğiz ve kazanacağız hem de 1. turda." dedi.