İYİ Parti'den Ümit Dikbayır kararı: Soruşturma başlatıldı

İYİ Parti'den yapılan açıklamaya göre kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır hakkında soruşturma başlatılmasına karar verildi. Ayrıca Dikbayır'ın savunmasının istenilmesine ve tedbir talebinin kabulüne oy birliğiyle karar verildiği duyuruldu.

İYİ Parti'den Ümit Dikbayır kararı: Soruşturma başlatıldı

İYİ Parti’den yapılan yazılı açıklamada, parti tüzüğünün 4 ayrı maddesinin ihlali konusunda kesin ihraç ve tedbir talebi istemi ile disiplin kuruluna sevki gerçekleştirilen Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır hakkında soruşturma başlatılmasına, savunmasının istenilmesine ve tedbir talebinin kabulüne oy birliğiyle karar verildiği açıklandı.

 NE OLMUŞTU?

Dikbayır, kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmişti.

Parti bütçesinin eksiye düştüğü iddialarıyla ilgili İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kendisinin ve ailesinin hesaplarının inceletildiğini öne sürmüştü.

Akşener, “Benim ve ailemin belediyelerde işi-gücü yok. İspat ederlerse politikayı bırakırım.” ifadelerini kullanmıştı.

İddianın odağındaki Sakarya Milletvekili Dikbayır da disiplin kuruluna dilekçe vererek konunun araştırılmasını istemişti.

Dikbayır, “Genel Başkan, gerçeği ortaya çıkarmazsa, iddiaların araştırılması için savcılığa başvuracağım. Hakkımdaki iddiaların birisi bile kanıtlanırsa milletvekilliğinden istifa edeceğim.” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Dikbayır, hakkındaki iddiaların soruşturulması için savcılığa suç duyurusunda bulunmuş ve TBMM Başkanlığı’na bir de dilekçe vererek,dokunulmazlığının kaldırılmasını da talep etmişti.