İYİ Parti'nin AK Parti'ye karşı türban taktiği

AK Parti türbana anayasal güvence içeren değişiklik konusunda ısrarlı. Her ne kadar AK Parti’nin anayasa değişikliğine destek için HDP’yi ziyaret etmesi, değişikliğin kendinden dahi daha çok konuşulsa da partiler bu konuda taktik geliştiriyor.

Çünkü Ankara kulislerinde AK Parti’nin anayasa değişikliği için referanduma gitmesi halinde, oylamanın 2023 başkanlık seçimi ile aynı gün yapılacağı söyleniyor.

Yani AK Parti hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy isteyecek hem de türbana.

Bu olasılığa karşı İYİ Parti, “Başörtüsü konusunu siyasi malzeme, siyasi oyuncak yapmak isityorlar. AK Parti’nin elinden bu oyuncağı alacağız diyerek harekete geçti.”

Konuştuğum kaynaklar, İYİ Parti’nin anayasa metnini beklediğini söylüyor. Ortaya koyacakları tavır, anayasa değişikliğini öngören maddeler yazılı olarak önlerine gelince net olarak belirlenecek.

Bir başka kaynağım durumu şöyle ifade ediyor: “Aslında değişiklik yapmaya gerek yok. Çünkü mevcut anayasa zaten insanların bu en doğal hakkını koruyucu nitelikte. Fakat Kemal Bey, bu konuyu gündeme getirerek AKP’ye bir can simidi vermiş oldu. Yine de İYİ Parti bir anayasa metni bekliyor. Eğer önümüze gelecek metinde laikliğe karşı olabilecek ya da ilerde laik yaşam tarzına karşı olabilecek ifadeler olursa İYİ PARTİ de karşı çıkacak. Eğer böyle bi sorun olmazsa Meclis'teki oylamada AK Parti’nin elinden bu oyuncağı alacağız.”

Bu durumda İYİ Parti önce Meclis'in nabzını tutacak. Eğer anayasa değişikliğine destek 360’ın üzerine çıkarsa İYİ Parti vekilleri de destek verecek.

Böylelikle İYİ Parti, AK Parti’nin söz konusu anayasa değişikliğini referanduma götürmesini engelleyecek ve konu Meclis’te son bulacak.

İYİ Parti bir an önce bu konunun gündemden kalkmasını, ekonomik krizin konuşulmasının önünde engel olmamasını istiyor.

İYİ PARTİ KİMİ ADAY GÖRMEK İSTİYOR?

Son günlerde İYİ Parti’nin başkan adayı üzerine çok çeşitli haberler çıktı.

Bir habere göre, Meral Akşener, Mansur Yavaş’a aday olması için haber göndermiş.

Bir diğer habere göre de Mansur Yavaş, Meral Akşener’e kendisinin adaylığını desteklemesi için elçi göndermiş.

Gayet açık ve net yazıyorum, bu iki haber de doğruyu yansıtmıyor. Ne Meral Akşener’in Mansur Yavaş’a haber göndermesi doğru ne de Yavaş’ın Akşener’e elçi göndermesi.

Akşener ile Yavaş arasında adaylık konusu bundan dört-beş ay önce bir kez gündeme gelmiş.

Yavaş’ın ziyareti sırasında konu adaylık meselesine gelince Meral Akşener, “Biz sizi aday gösterebiliriz. Fakat ondan sonrası size kalmış durumda” demiş

Yani Meral Akşener, Mansur Yavaş’ın adaylığını desteklemek için Yavaş’ın kendisinin aday olarak çıkmasını bekliyor.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığının bu kadar sık konuşulduğu bir ortamda, Mansur Yavaş’ın “adayım” diyerek ortaya çıkmasına da ihtimal verilmiyor.

İYİ Parti içinde bir başka isim, Mansur Yavaş’ın halk nezdinde bu kadar çok konuşulmasına rağmen, Tayyip Erdoğan gibi bir rakibe karşı ortaya koyabileceği seçim süreci performansından şüphe duyanlar olduğunu da söylüyor.

Bu durumu ben şöyle yorumladım. Her ne kadar anketlerde Yavaş’a yüksek oranda destek çıksa da İYİ Parti içinde Mansur Yavaş’ın liderliği konusunda şüphe duyanlar var.

Önemli bir konu, önemli bir endişe.

Meral Akşener’in, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına bakışı ise artık çok net. Biliyoruz ve anlıyoruz ki, Akşener, Kılıçdaroğlu’nun kazanabileceğine inanmıyor. Bu nedenle her fırsatta ve ısrarla, “Kazanacak bir aday belirleyeceğiz” demeye de devam ediyor.

İMAMOĞLU HÂLÂ MASADA MI?

Meral Akşener, 6’lı Masa’nın adayı konusunda çok net ifadeler kullanmasına rağmen, aklında bir başka isim olup olmadığını en yakınlarıyla bile paylaşmadı. Yani çevresinde kimseye, “Şu ismi aday olarak görmek isterim” demedi.

Fakat Meral Akşener, hem İmamoğlu hem de Yavaş’ın adaylığına sıcak baktığını zaten söylemişti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü çıkışı ve ardından Amerika gezisi, kendi adaylık yolunda en çok puan kaybettiği olaylar olarak kabul ediliyor.

Üstelik Meral Akşener, her iki olaydan önce de Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı olduğunu ima etmişti.

Bu durumda, bir ara gündemden düştüğü söylenen Ekrem İmamoğlu ismi tekrar gündeme geldi, tekrar konuşulur oldu.

14 Kasım’daki 6’lı Masa toplantısında bu konuların gündeme gelip gelmeyeceği, gelse bile açıklamalarda geçip geçmeyeceğini bilmiyoruz.

Fakat 6’lı Masa’nın açıklayacağı cumhurbaşkanı adayı konusundaki kilit isim, Meral Akşener.

Akşener’in kabul etmediği bir ismin ortak aday olarak açıklanamayacağı kesin.