Japonya, Kabil Havalimanı'ndaki terör saldırılarını şiddetle kınadı

Rusya, Kazakistan ve Gürcistan'ın ardından Japonya da, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na yönelik terör saldırılarını şiddetle kınadı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Kabil'deki havalimanına yönelik menfur terör saldırılarında ABD askerlerinin de hayatını kaybettiği anımsatılarak, "Terör hiçbir şekilde meşru görülemez. Japonya bu saldırıları en şiddetli şekilde kınamaktadır." denildi.

Bu tür saldırıların yeniden meydana gelmesini önlemek için Japonya'nın uluslararası toplumla iş birliğini sürdüreceği vurgulanan açıklamada, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa dilendi.

Tahliye operasyonlarının devam ettiği Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında perşembe günü bir intihar saldırısı düzenlenmişti. Olayda 13 ABD askeri ve 170'den fazla Afgan sivil yaşamını yitirmişti.

GÜRCİSTAN VE KAZAKİSTAN DA KINADI

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Kabil'deki terör saldırısını şiddetle kınıyorum, Afgan sivillerin ve ABD askerlerinin ölümlerinden duyduğum üzüntüyü ifade emek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı David Zalkaliani de saldırıları şiddetle kınadı, hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Ülkesinin küresel terörle mücadelede uluslararası ortaklarının yanında yer alığını belirten Zalkaliani, "Gürcistan, Afganistan ve ötesindeki şiddet ve kaosu sona erdirmek için terörle mücadelede uluslararası toplumun yanında yer almaktadır" ifadelerine yer verdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de, ülkesinde resmi temaslarda bulunan İsviçre Federal Konseyi Ulusal Meclis Başkanı Andreas Ebi’yi kabul etti. Görüşmede, taraflar, Afganistan’daki durumu kapsamlı ele aldı.

Görüşmede Tokayev, dün Kabil'deki havalimanında meydana gelen acımasız terör saldırılarını kınadığını belirterek uluslararası toplumun Afganistan’daki durumu istikrara kavuşturma çabalarını daha da geliştirmesi gerektiğini kaydetti.

Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın bulunduğu bölgede terör saldırıları dün düzenlenmişti.

Saldırılarda, 110'dan fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.