Kadın kuruluşları imza kampanyası başlattı: AB Konseyi Başkanı Michel istifa etsin!

Ankara'da yaşanan protokol olayında Leyen ve kadınların küçük düşürüldüğü gerekçesiyle AB Konseyi Başkanı Michel'in istifa etmesi talebiyle kadınlar imza kampanyası başlattı.

Google Haberlere Abone ol

Belçika, Fransa ve İtalya gibi ülkelerdeki yaklaşık 3 bin kadın AB Konseyi Başkanı Michel'in istifası için imza attı. Ankara'da yaşanan protokol olayında Leyen ve tüm kadınların küçük düşürüldüğünü savunan kadınlar bir imza kampanyası başlattı.

Belçika basınındaki haberlere göre, Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerinde yaşanan ve Avrupa basınında "Sofagate" olarak adlandırılan protokol olayının ardından kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konularında çalışan bazı kadın kuruluşları, Michel'e tepki gösterdi.

Millennia Vakfı öncülüğündeki kuruluşlar, Michel'in von der Leyen'i "küçük düşürdüğü" gerekçesiyle istifa etmesi talebiyle mektup hazırladı.

Bu amaçla hazırlanan mektuba, Belçika, Fransa, İtalya gibi ülkelerden kısa sürede 3 binden fazla kişinin imza attığı bildirildi. AB dışındaki ülkelerden de birçok kadının kampanyaya imza verdiği kaydedildi.

Kadın hakları kuruluşları, Michel'in "büyük hata yaptığını" belirterek, von der Leyen'in şahsında bütün kadınların küçük düşürüldüğünü belirtti.