Kadir Özkaya AYM Başkanı seçildi

Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu. Özkaya, 15 üyeden 9'unun oyunu aldı.

Kadir Özkaya AYM Başkanı seçildi

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresi 20 Nisan’da dolacak. Yüksek Mahkeme’de bugün yeni başkan seçimi yapıldı.

Arslan, 12 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle seçime aday olamadı.

Genel Kurul’da 15 üyeden 9’unun oyunu alan Kadir Özkaya yeni Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi.

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ'TAN TEBRİK MESAJI

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçilen Sayın Kadir Özkaya’yı tebrik ediyor, bu önemli görevde kendilerine başarılar diliyorum. Ülkemiz ve Anayasa Mahkememiz için hayırlı olsun. Görev süresi dolan Sayın Zühtü Arslan’a bugüne kadar verdiği hizmetler için teşekkür ediyorum.

YENİ ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI KADİR ÖZKAYA KİMDİR?

1963 yılında Tarsus’ta doğdu. Bandırma Ortaokulunun ardından Tapu Kadastro Meslek Lisesini bitirmiş, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1985 yılında mezun oldu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde memurluk, Tarım Kredi Kooperatiflerinde kontrolörlük görevlerinde bulundu. 4/2/1991 tarihinde başladığı idari yargı hâkimlik stajını tamamladıktan sonra 13/5/1993 tarihinde Danıştay tetkik hâkimliğine atandı. 2004 yılı Kasım ayına kadar bu görevini sürdürmüştür. 21/10/2005 tarihinde ise Kasım 2004’te geçici olarak görevlendirildiği Anayasa Mahkemesi raportörlüğü görevine atandı. Bu görevi yürütmekte iken 2011 yılında, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine; 18/12/2014 tarihinde de Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş ve 22/12/2014 tarihinde göreve başladı.

2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı’nı Yerel Yönetimlerinin Seçilmiş Organlarının Organlık Niteliklerini Yitirmeleri konulu tezi ile bitirdi. Açıklamalı İçtihatlı İdari Yargılama Usulü Kanunu ve Belediye Başkanları Meclis Üyeleri ve Muhtarların Soruşturulmaları Yargılanmaları ve Düşürülmeleri isimli ortak çalışma ürünü iki kitabı bulunuyor.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 12/3/2020 ve 5/3/2024 tarihlerinde yapılan toplantıda iki kez Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçildi.

Evli ve iki çocuk babasıdır.