Kalben’den İbrahim Tatlıses kararı

Ünlü müzisyen Kalben, geniş kitlelerce tanınmasına yol açan İbrahim Tatlıses'in "Haydi Söyle" parçasını artık konserlerinde söylemeyeceğini duyurdu. Sanatçı, Bozcaada konserinde hayranlarına “Müsaade ederseniz kadını silahla vuran bir adamın şarkısını söylemek istemiyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Şarkıcı Kalben, YouTube'da yayılan bir konser kaydında seslendirdiği ve geniş kitlelerce tanınmasına vesile olan İbrahim Tatlıses'in 'Haydi Söyle' şarkısını bundan sonra konserlerinde söylemeyeceğini dile getirdi. 33 yaşındaki müzisyen, geçtiğimiz akşam Bozcaada konserinde "Haydi söyle"yi seslendirmesini isteyenlere, "Müsaade ederseniz, kadını silahla vuran bir adamın şarkısından önce kendi şarkımı söylemek istiyorum" karşılığını verdi.

"Konserlerde şiddetsizliğe davet ediyorum, çelişki doğuruyor"

Instagram üzerinden de 'bir süredir kafasına takıldığını' söylediği konuyla ilgili bir açıklama yapan Kalben, Haydi Söyle'yi ilk kez 'bir oğlanı tavlamak için' söylediğini ve bir 'uzlaşma şarkısı' olarak ilk albümüne de girdiğini belirterek, "Şarkının sahibi düşünülünce ben gözlüklü feminist olduğumdan bir çelişki doğuyor. Konserlerde şiddetsizliğe davet ediyorum şarkı yoluyla. Ölümden dönmeden ve sevdiklerimizi kaybetmeden öğrenmemiz ümidiyle şiddetsizliği" dedi.

"Sonunda öfkelenmeye başladım"

Kalben, açıklamalarına, "Kararlarımda kendime 'büyüklerim' kadar güvenmedim diye; yazdığım şarkıların önüne geçti diye, beni kitlelere tanıtırken hep yapmam gereken bir harekete, göreve döndü diye; yediden yetmişe herkesi yakalamak için daha iyisini kendim yazamadım diye; bir cover ile 'kavırdan başka nesi var yeaa?' dendi diye insanca kibirlendim, dargınlaştım ve sonunda öfkelenmeye başladım.

"Artık sizinle paylaşmazsam çatlayacaktım. Konserlerde iki-üç 'cover'ımızdan birini bağırarak istek yapan ve beni Haydi Söyle ile tanımayı, tanımlamayı seçen değerli dinleyicilerimize bundan sonra hiçbir yanıt vermeyecek; ricayı kırmamak adına konser akışımı bozmayacak; bir şarkıyı söylemek zorunda hissetmeden özgür takılacağım. Dilerim müziğime bağlılığıma ve özgür kalbime değer verir; bana el verirsiniz" şeklinde devam etti.