Yeni finansman kredi desteği paketinin detayları belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın sözünü ettiği yeni finansman kredi desteği paketinin detayları belli oldu. Buna göre başvurusu kabul edilenlere kamu bankalarından belirli dönem ödemesiz kredi verilecek. İşte detaylar...

Yeni finansman kredi desteği paketinin detayları belli oldu

Finansman kredi desteği paketi, ihtiyaç sahibi vatandaşa, emekli, çalışan ve orta gelir grubuna yönelik olacak.

Kamu bankasından belirli dönem ödemesiz kredi

Kamu bankaları tarafından bir süre ödemesiz, sonra taksitler halinde ödemeli bir kredi desteği planlanıyor. 

Yerli üretim mobilya, beyaz eşya alana uygun kredi

Peki, hangi durumlarda bu kredi desteğinden yararlanılacak? Yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, bisiklet, motosiklet, ev tekstili, çeyiz gibi ürünler alındığı taktirde bu finansmandan yararlanılması bekleniyor. 

Emekli ve çalışana tatil için kredi

Bir diğer imkan ise hem turizm sektörünü canlandırması planlanan hem de tatile gitmek isteyenlere kolaylık sağlayan bir kredi olması bekleniyor. Emekli ve çalışan kesime özellikle seyahat giderlerinin finansman ihtiyacının uygun şartlarda sağlanması üzerinde duruluyor. 

Orta gelir grubuna uzun vadeli uygun kredi

Kredi kapsamında üçüncü başlık da orta gelir grubuna yönelik olarak konut kredisi. Bu konut kredisinin diğerlerinden farkı ise uzun vadede ve çok düşük maliyetlerle bir kredi sağlanması bekleniyor.

Düşük faizli konut kredisi

Kamu bankaları, uzun vadeli konut kredisi verecek. Konut kredisinde bugüne kadar uygulanan en düşük faiz oranının geçerli olacağı bir paket hazırlandığı belirtiliyor.

Otomobil kredisi

Türkiye'de üretilen otomobiller için kamu bankalarının geçtiğimiz aylarda yaptığı kampanyalar, daha uygun koşullarda yeniden hayata geçirilecek.

Pazartesi devreye girmesi hedefleniyor

Bu paketin cuma günü kamu bankaları tarafından açıklanması, pazartesi günü de devreye girmesi hedefleniyor.