Kanlı anlaşma! ABD ve İsrail 'Hamas'ın yenildiğini görme amacıyla' deyip el sıkıştı!

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre ABD ve İsrail, 'Refah'ta Hamas'ın yenilmesi' konusuna ilişkin uzlaştıklarını ve ABD'nin endişelerinin göz önünde bulundurulması hususuyla Refah'a bir kara operasyonuna ilişkin anlaştı.

Kanlı anlaşma! ABD ve İsrail 'Hamas'ın yenildiğini görme amacıyla' deyip el sıkıştı!

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre ABD'nin ve İsrail'in ulusal güvenlik yetkilileri, çevrim içi toplantıda hem İran'ın İsrail'e son saldırılarını hem de İsrail'in Refah'a yönelik olası saldırı planlarını ele aldı.

Açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın Amerika tarafına, İsrail tarafına ise Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi'nin başkanlık ettiği kaydedildi.

REFAH'A KARA OPERASYONU PLANINDA ANLAŞMA SAĞLANDI

Açıklamada, Refah'la ilgili tarafların karşılıklı olarak görüşlerini ortaya koyduğu aktarılarak "İki taraf, Hamas'ın Refah'ta yenildiğini görme amacı konusunda uzlaştı." ifadesine yer verildi.

Öte yandan ABD tarafının, İsrail'in Refah'a yönelik olası saldırı planlarıyla ilgili endişelerini gündeme getirdiği ve İsrail tarafının da söz konusu endişeleri göz önünde bulunduracağı belirtildi.

İRAN KONUSUNDA İSRAİL'E TAM DESTEK

İran'ın İsrail'e yönelik son saldırılarının geniş şekilde ele alındığı belirtilen açıklamada ABD'nin bu konuda İsrail'e desteğinin tam olduğu vurgulandı.

Tarafların daha kapsamlı görüşmeler için yakın zamanda yeniden toplantı yapacağı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ise Gazze'nin güneyindeki Refah kentine girmek için tarih belirlediği belirtilmişti.