Çiftçiler savaş açtı! Kayısıda kabuklu bit mi var?

Çiftçiler, Malatya’daki kayısı bahçelerinde baş gösteren kabuklu bit tehlikesine karşı bilinçli bir mücadele için savaş açtı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

Malatya’daki kayısı bahçelerinde son dönem artan kabuklu bitler ürünleri tehdit edecek düzeye geldi. Uzmanlar bilinçli bir mücadele için çiftçileri uyarırken ürünün hasar görmemesi için kayısı biti ile mücadele amacıyla il, ilçe Tarım ve Orman müdürlüklerine başvurarak, yardım istedi.

Kayısı üreticileri, ekiplerin yönlendirmesi ve desteği ile mücadeleyi yürütürken, Malatya Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklama çiftçiler bilinçli bir mücadele konusunda uyarıldı.

2011 yılından beri Malatya'da kayısı bahçelerine büyük zarar veren Erik koşnili (Kabuklu bit) ile mücadele için üreticilerin yoğun olarak il müdürlüğümüze müracaat etmekte oldukları kaydedilen açıklamada şöyle dendi:

2021 yılı Nisan-Mayıs itibariyle ilimizde Battalgazi, Yeşilyurt, Kale, Yazıhan, Akçadağ ve kısmen de Darende, Pütürge ve Doğanyol ilçelerimizde bu zararlının yoğunluğu yağışların da azalmasıyla birlikte tekrar artma eğilimi göstermiş olup, halen bir potansiyel tehlike olarak karşımızda durmaktadır. Çiftçilerimizin doğru zamanda ve bilinçli bir şekilde mücadele etmeleri için bu zararlının biyolojisini çok iyi bilmeleri gerekir. Bu zararlının biyolojisi ve mücadele şekli aşağıda anlatılmıştı.

Kabuklu bitin, gövde ve kalın dallarda koloniler oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Ergin ve nimflerin beslenmesi sonucu ağaçları zayıflatıp, dalları kurutmak ve yoğun tatlımsı madde salgılamak suretiyle iki şekilde zarar yapar. Emgi sonucunda dallarda ağaç tarafından salgılanan zamk akıntısı meydana delir. Salgılanan tatlımsı madde sürgün, yaprak ve meyvelere bulaştığında yaprakların solunumunu engellemekte ayrıca meyvelerin üzerinde mantar geliştirerek meyve kalitesini bozmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Kabuklu bitin genelde sert çekirdekli meyve ağaçlarında bulunduğuna vurgu yapılan açıklamada kabuklu bit ile etkin ilaçla mücadele yapılması önerilirken, ilaçlama gibi kurumun web sitesi veya müdürlüğün çalışanlarından bilgi uzmanlarından bilgi alınabileceği kaydedildi.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.19 0.081%
GBP/USD 1.39 0.1654%
USD/JPY 109.80 -0.1%
USD/CHF 0.91 -0.0879%
AUD/USD 0.74 -0.0677%
USD/CAD 1.25 -0.1596%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,360.75 0.00%
ALTIN 499.53 0.56%
DOLAR 8.55 0.05%
EURO 10.17 0.21%
BRENT 74.94 0.03%