Kayseri'deki peş peşe depremler... Prof. Dr. Naci Görür'den uyarı geldi! "Fay kırılıyor, 5 ilde depremler olabilir"

Prof. Dr. Naci Görür, dün Kayseri'de peş peşe meydana gelen depremlerle ilgili uyarılarda bulundu. Kahramanmaraş ve Gaziantep’teki son depremlerin kimi fay parçalarının kırılmasına neden olmuş olabileceğini belirten Görür, 5 ilde depremlerin beklenebileceğini söyledi.

Kayseri'deki peş peşe depremler... Prof. Dr. Naci Görür'den uyarı geldi! "Fay kırılıyor, 5 ilde depremler olabilir"

Kayseri'de dün meydana gelen depremler, bölgede endişeye neden olurken deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den uyarı geldi. Görür, "Kahramanmaraş ve Gaziantep'teki son depremler kimi fay parçalarının kırılmasına neden olmuş olabilir. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir." dedi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Görür şu ifadeleri kullandı:

“Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur.

1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur.

Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Sevgiyle.

Not: Sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum, yoksa büyük deprem olacak, şu zamanda olacak, vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır.”