Eurovision'da 'Şeytan' krizi

Kıbrıs Rum Kesimi, müzik yarışması Eurovision'da ülkeyi temsil etmek üzere seçilen Şeytan El Diablo şarkısıyla meşgul. Rum Hristiyanlar adlı bir grup yoğun protestolarla şarkının geri çekilmesini istiyor.

Google Haberlere Abone ol

Kıbrıs Rum yönetimi, 65’inci Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkeyi temsil edecek Şeytan (El Diablo) adlı şarkı nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor.

Hürriyet'in haberine göre şarkıyı seçen Rum devlet televizyonu RİK’e kundaklama tehditleri yağdı. Rum polisi, “Yakacağız” tehditleri alan Rum devlet televizyonunda ek güvenlik önlemleri aldı.

Şarkının geri çekilmesi isteniyor

Rum İlahiyatçılar Birliği ve sosyal medyadan örgütlenen Rum Hristiyanlar adlı bir grup, şarkının geri çekilmesi için imza kampanyası başlattı. Rum Hıristiyanlar Birliği, şarkının dini duygularını rencide ettiğini belirtti. Aşırı sağcı ELAM partisi de şarkıyı protesto etti ve yazılı bir açıklama yaparak büyük bir hata yapıldığını, şarkının değiştirilmesi gerektiğini savundu.

"Kalbimi şeytana verdim"

Ünlü Yunan şarkıcı Elena Tsankrinu’nun seslendirdiği ‘Şeytan’ (El Diablo) adlı şarkı, “Âşık oldum kalbimi şeytana verdim” diye başlıyor ve şeytan kadar kötü bir erkeğe âşık olan bir genç kızın hikâyesini anlatıyor. Tehditlere varan tepkiler, 26 yaşındaki Tsankrinu’nun dans şovu klibinin televizyonlarda yayınlanmasıyla başladı.