Kimliğini yenilemeyen vatandaşlar dikkat! Yeni dönem başlıyor!

Kimliğini yenilemeyen vatandaşları ilgilendiren gelişme tapuda da yeni dönemi işaret ediyor. Uygulamanın artık 81 ilde geçerli olacağı açıklandı. Peki kimlik Doğrulama Sistemi ile neler değişecek? İşte merak edilen tüm detaylar..

Kimliğini yenilemeyen vatandaşlar dikkat! Yeni dönem başlıyor!

Tapu müdürlüğünde yeni dönem başladığı duyuruldu. Elektronik kimlik Doğrulama Sistemi bütün Türkiye’de kullanılmaya başlandı. Yeni sistemle birlikte artık yeni kimliklerde bulunan parmak izi, biyometrik vesikalık fotoğraf gibi birçok bilgi karşılaştırılabiliyor.

Uzman Özkan Aydemir yaptığı açıklamasında “Tapu müdürlüklerine işlem için gelen vatandaşlar yeni kimlik kartlarını POS cihazına benzer cihaza takıyor, parmak izleri ile sistemdeki verilerle karşılaştırılıyor. İşlem yapmak isteyen kişinin doğru kişi olup olmadığı sistem üzerinden teyit ediliyor ve işlem hızlıca ve en önemlisi güvenli şekilde gerçekleşiyor. Bu uygulamanın pilot olmaktan çıkıp Türkiye geneline yayılmış olması bizleri oldukça mutlu etti. Gayrimenkul sektörü temsilcileri olarak bizler, Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi sayesinde, yaşanabilecek pek çok mağduriyetin ve dolandırıcılık hadisesinin önüne geçileceği kanaatindeyiz” ifadelerin kullandı.

Aydemir; Vatandaşların işlemlerin güvenliği açısından bir an önce yeni nesil çipli kimlik kartlarıyla işlem yapmaları konusunda uyarılarda bulunan Aydemir, “Eski kimliklerle de işlemler diğer yandan sürüyor. Fakat biz işlemlerin hem güvenliği hem de hızlıca çözümü için çipli kimlik kartı kullanımı konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Malum dünya değişiyor, teknoloji gelişiyor ve biz de artık buna ayak uydurmalıyız. Bu noktada güzel bir gelişme sektörümüz açısından ve bu gibi gelişmelerin daha da artacağına inanıyoruz” dedi.