Kimse bilmiyor ama e-Devlet’te paranız birikiyor? Hemen sorgulama yapın, paranızı çekin

Bir çok vatandaşın haberi yok ancak e-Devlette paranız birikiyor. Sorgulama yaparak e-Devlet'te biriken paranızı öğrenebilir ve paranızı yine e-Devlet'te tanımlı olan banka hesabınıza aktarabilirsiniz. e-Devlet para çekme ekranı ve TAKASBANK sorgulama ekranına nasıl girilir? İşte detaylar...

Kimse bilmiyor ama e-Devlet’te paranız birikiyor? Hemen sorgulama yapın, paranızı çekin

E devlette yer alan bir ödeme daha ortaya çıktı. Bireysel Emelilik sistemi yani kısa ismiyle BES olarak bilinen sistemin katılımcıları yine e devlet üzerinden sorgulama yaparak parasını kendi hesabına aktarabiliyor.

Bireysel Emeklilik fon paylaşımının saklandığı kuruluşun ismi ise BES TAKASBANK olarak biliniyor. İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş vatandaşların yani BES katılımcılarının parasını bünyesinde bulunduruyor. Vatandaşlar e-Devlet üzerinden bu parayı sorgulatabiliyor. İsterlerse eğer hesaplarına da aktarabiliyor. 

TAKASBANK üzerinden kesilen bütün bireysel emeklilik tutarlarını görebildiğiniz gibi paranızı aynı zamanda çekebilirsinizde. Bu sistem katılımcıların hesaplarına yatırılan devlet katkısı, fon, adet ve tutar gibi bir çok bilgileri bünyesinde barındırıyor.

BES’in bu konuyla yaptığı açıklama ise şu şekilde;

“Bireysel Emeklilik Fon Payları Yönetimi Hizmeti; özetle, Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarına Takasbank nezdinde alt hesap açılması, bireysel emeklilik fon paylarının oluşturulması, katılımcı alt hesaplarına dağıtımı ve saklanması, devlet katkısı tutar ve fon paylarının katkı payı ödemelerinden ayrı olarak takibi, katılımcıların fon paylarına ilişkin yetkili mercilerden gelen takyidat taleplerinin işlenmesi ve katılımcılara Takasbank sicil numarası tahsis edilmesi işlemleridir.”

TAKASBANK sorgulama ve para aktarma işlemi

Eğer bir BES yani Bireysel emeklilik katılımcısıysanız eğer e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. E-Devlet’e giriş yapabilmek için güncel olan şifreniz ve TC Kimlik numaranızla sisteme giriş yaptıktan sonra e-Devlet arama kısmına TAKASBANK yazmanız yeterli.

GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Çıkan sayfada “BES katılımcı bilgisi bulunamadı” diyorsa alacağınız herhangi bir ödeme de yoktur. Ancak siz de BES’e kayıtlıysanız, önünüze çıkan sayfada “Toplu Bakiye Sorgula” kısmı ve oradan “Sorgula”ya tıklayarak BES katılımcılığı süresince sizden kesilen miktarı görebilirsiniz.

Daha sonra bankayı arayarak e-Devlet’te görünen miktarın tarafınıza iadesini talep etmeniz yeterli. Mevcut tutar belirli iş günü içinde hesabınıza yatmış olur.