Türkiye'yi ayağa kaldıran skandal görüntüler sonrası bakanlık devreye girdi!

Kırklareli'de elleriyle etlerle oynayarak ve dans ederek döner paketleyen maskesiz iki çalışanın TikTok'tan paylaştığı skandal görüntüler sonrası bakanlık harekete geçti. Devreye giren Tarım ve Orman Bakanlığı firmaya ve videoyu çeken şahıslara ayrı ayrı ceza kesti.

Google Haberlere Abone ol

Kırklareli'de çalıştıkları hazır döner firmasında etlerle oynayarak dans eden çalışanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Yapılan denetimde, firmaya ve videoyu çeken çalışanlara ayrı ayrı ceza kesildi.

Döner paketleyen iki çalışanın TikTok hesabından paylaştığı skandal et görüntülerine tepki yağdı. Elleriyle etlerle oynayan maskesiz şahıslar, insan sağlığını böyle hiçe saydı.

Döner paketleyen iki çalışanın sosyal medya hesabı TikTok'tan paylaştığı skandal görüntüler şoke etmişti.

Bakanlık harekete geçti

Tik Tok uygulamasından paylaşılan görüntüler üzerine, Tarım ve Orman Bakanlığı devreye girdi. Firmaya ve görüntüleri çeken çalışanlara ceza uygulandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Tik Tok üzerinden yapılan paylaşım sonucu, toplumda infiali neden olan Kırklareli'ndeki söz konusu işletme tespit edilmiş, denetimler yapılmış, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gerekli cezai işlemler uygulanmış ve Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur" denildi.

 

Konuyla ilgili Uluslararası Döner Federasyonu’ndan da bir açıklama yapıldı.

Federasyon başkanı Mehmet Mercan’ın imzasıyla paylaşılan yazılı açıklamada "Kırklareli’nde döner paketlerken çektikleri skandal görüntüleri sosyal medyada paylaşarak gündeme gelen şahısların davranışlarını Uluslararası Döner Federasyonu olarak 'geleneksel dönerimize' bir saldırı olarak kabul ediyor ve şiddetle kınıyoruz" denildi.

Uluslararası Döner Federasyonu: Döner Türkiye’dir, döner Türkiye’nindir

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

"Anadolu mutfağının eşsiz lezzetlerinin başında gelen aynı zamanda muhteşem damak tadıyla dünyada 140 ülkede Türkiye’mizi gururla temsil eden dönerimize her zaman bu tarz çirkin saldırılar gerçekleştirilmektedir. Uluslararası Döner Federasyonu olarak gıda güvenliği en üst seviyede tutma çalışmalarımızın olduğu bir ortamda döner sektörü ile ilgili bu tür olayların yaşanmaması için gerekli adımları atacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.
Anadolu’nun geleneksel lezzeti, kadim bir tarihe sahip Türk Dönerine tüm vatandaşlarımız, kurum ve kuruluşlarımız sahip çıkmasını ve bu tür olaylara saldırılara meydan verilmemesini temenni ediyoruz. Döner Türkiye’dir, döner Türkiye’nindir."