Kısıtlamalar ne zaman kalkacak? Prof. Dr. Ateş Kara tv100'de merak edilenleri açıkladı

Kısıtlamalar ne zaman sona erecek, yerli aşı çalışmaları ne durumda, aşı takvimi nasıl olacak, kafe ve restoranlarla ilgili gelişme var mı? Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara tüm merak edilenleri Hande Aydemir'in sunduğu Gün Biterken'de yanıtladı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Hande Aydemir'in sunduğu Gün Biterken programına konuk oldu. 

Şubat'a kadar 50 milyon doz daha koronavirüs aşısının Türkiye'ye geleceğini söyleyen Ateş Kara, "Hangi aşı olursa olsun eğer aynı üretim bandında ve aynı dönemde çıkmamışsa o zaman her seferinde aşının 14 günlük test süreci devam edecektir" dedi. 

Rusya'nın Sputnik V aşısıyla da görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Prof. Ateş Kara "Sputnik V aşısyla ilgili ilk görüşmelerimizde aşıyla ilgili bazı verilerin eksik olduğu sebebiyle ilerleyemedik. Ancak daha sonra bu verileri de sağlamaya başladılar. Bu durumda Sputnik V aşısınında Türkiye'de kullanılması söz konusu olabilir" açıklamasında bulundu.

Yerli aşı çalışmasıyla ilgili olarak Ateş Kara; "Türkiye'de üretilen inaktif aşı da farklı türde üretilen inaktif aşılar da var. Bunlardan birisinde Faz-1 bitti ve Faz-2 çalışmaları başladı. Herşey bu şekilde sorunsuz giderse Nisan - Mayıs gibi bu aşınında Türkiye'de kullanılmasına olanak sahibi olabiliriz" dedi.

Kısıtlamaların ne zaman kalkacağı ile ilgili olarak ise, Ateş Kara, Maske ve mesafe kurallarına uymamız ne kadar iyi olursa, rakamlarda çok daha aşağıya inmesini beklemeden basamak basamak rahatlama olabileceğini söyledi.