KKTC'den 'Maraş' adımı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti, 1974'ten beri kapalı olan Maraş ile ilgili önemli bir karar aldı. Kurul, kapalı Maraş için yeni inisiyatif üstlenerek, uzman bir ekibin bilimsel envanter çalışması yapacağını açıkladı.

KKTC'den 'Maraş' adımı

Marliyn Monroe’dan Sophia Loren’e kadar birçok ünlü isimin uğradığı ve 45 yıldır kapalı olan kapalı 'Maraş' için KKTC hükümetinden yeni bir adım geldi. 

Dışişleri Bakanı Özersay, envanter çalışmasının arından, Maraş'taki mülk sahipleri ile Vakıflar'ın haklarına da halel gelmeyecek şekilde hareket edileceğini belirtti.

'Adım atılmasının zamanı gelmiştir'

Özersay, “ Artık kapalı Maraş konusunda somut bir adım atılmasının zamanı gelmiştir. Bu çerçevede uzman bir ekip oluşturarak bu alan içerisinde bilimsel bir envanter çalışması yapılması için harekete geçme kararı aldık. Uluslararası alanda faaliyet gösteren isimlerden de yararlanılarak oluşturulacak olan ekip, kapalı Maraş’ta yer alan tapu kayıtları, taşınır ve taşınmaz mülklerin durumu, Vakıf mallarının saptanması, alt yapının durumu, çevre açısından risk taşıyan unsurlar gibi hususları içerecek kapsamlı bir envanter çalışması yapmakla ve bunu Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’na raporlamakla görevlendirilecek” dedi. 

'Mülk sahipleri ile Vakıflar'ın haklarına da halel gelmeyecek'

Özersay açıklamasını şöyle devam etti;

"Envanter çalışması sonucunda yapılacak raporlama ertesinde ortaya çıkacak verilere dayalı olarak bundan böyle atılacak olan adımlar da daha sağlıklı şekilde değerlendirilebilecektir.  Hükümet olarak envanter çalışması ertesinde atacağımız bir sonraki adımda kapalı Maraş’ın eski sakinlerinin ve Vakıflar İdaresinin mülkiyete dair hak ve menfaatlerine halel gelmeyecek şekilde hareket edeceğiz.

Hukuken KKTC toprakları içerisinde askeri bölge statüsünde olan kapalı Maraş’ta oluşturulacak olan ekibin çalışma yapabilmesi için Bakanlar Kurulu özel bir karar üreterek fiilen çalışmanın yapılmasının koşullarını hazırlayacaktır. Bu çerçevede yapılacak olan bilimsel çalışmaya gönüllü olarak katkıda bulunmak isteyen isimlere de önümüzdeki haftalarda genel bir çağrı yapılacaktır.

Hükümet olarak önümüzdeki günlerde, hem Sayın Cumhurbaşkanı hem de Cumhuriyet Meclisimizde temsil edilen siyasi parti Başkanlarıyla bu konuda görüş alış-verişinde bulunacağız"

Bir çok dünya starı ve ünlü ismin tatil yaptığı Maraş, şimdi 'Hayalet Şehir' olarak anılıyor