KONUT MÜJDESİ! Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı açıkladı! Konut fiyatları düşüyor...

Ev almak isteyen milyonların beklediği haber Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'dan geldi. Gencinden yaşlısına ev hayali kuran vatandaşlara konut fiyatlarının düşeceği müjdesi verildi. Kampanyanın Emlak Konut öncülüğünde olacağı duyurulurken konuya ilişkin detaylarda paylaşıldı. Kampanyada faiz ve alım desteği olacak. Kampanyanın konut ve kira fiyatlarını düşüreceği düşünülüyor.

KONUT MÜJDESİ! Bakan açıkladı!

Konut fiyatlarının özellikle son bir yıldır hızla artması sebebiyle ev almak isteyen vatandaşlar hayallerini rafa kaldırmıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'da açıkladığı Eylül ayında gelecek yeni kampanya ile konut ve kiralarda düşüş olacağına inandıklarını belirtti. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yeni konut kampanyasının Eylül'de başlayacağını söyledi. Kampanya detaylarını ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağını belirten Bakan Kurum, kampanyaya Emlak Konut Genel Müdürlüğü başta olmak üzere birçok firmanın katılacağını dile getirdi. 

KONUT MÜJDESİ! Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı açıkladı! Konut fiyatları düşüyor... - Resim : 1

Açıklamasında Kentsel dönüşüm konusunda da desteklerin artacağını belirten Bakan Kurum, "Kira yardımlarını Eylül itibariyle bölgesel olarak değişmek şartıyla bin 100 liradan bin 500 liraya çıkarıyoruz. 2 bin lira olan yerlerde de kira yardımlarımızı 2 bin 600 liraya çıkarmış bulunuyoruz. Konut maliyetlerine ilişkin destek olabilmek amacıyla vatandaşlarımıza bakanlığımız 600 bin liraya kadar kredi desteğinde, 600 baz puanda destek sağlamış olacak. 400 bin lira ve 400 baz puandı." diye konuştu.

Bakanlık olarak bugüne kadar 3 milyon konutun dönümüşünü tamamladıklarını aktaran Bakan Kurum, "81 ilimizde 350 bin konutun dönüşümüne hızla devam ediyoruz. Hedefimiz, 2035'e kadar Türkiye'nin dört bir yanında kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir bina bırakmamak. İstanbul'daki 230 bin konutun acil dönüşmesi gerekiyor" diyen Kurum, "İstanbul'da bugüne kadar 300 bin konutun dönüşümünü tamamladık. Büyüklüğü 412 milyon metrekare olan 188 farklı alanda dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı. Eylül'de detayları açıklanacak sosyal konut projesinin açıklanmasıyla birlikte konut fiyatlarında düşüş gördüklerini söyledi. Bakan Kurum, "Gençlerimiz bu umutla bu konutlardan alacak. Emekliler, engelliler, şehit ve gazi yakınlarıyla alt gelir grubundaki vatandaşlarımız ev sahibi olacak" dedi.

Ülkenin en büyük akıllı şehri projesi

"İstanbul'daki önemli kentsel dönüşüm çalışmalarımızdan birini Esenler'de gerçekleştiriyoruz." diyen Kurum, "60 bin konut yapacağımız bu alan ülkemizin en büyük akıllı şehri olacak. Burada kuracağımız teknoloji geliştirme bölgelerinde yer alacak kuluçka merkezleri, dene yap atölyeleri, AR-GE ve bilişim merkezleri ile yazılım atölyelerinde gençlerimiz yarının teknolojilerini öğrenecek. Böylece girişimcilerin önünü açmış olacak ve 15 bin gencimizin istihdam edilmesi sağlamış olacağız" ifadesini kullandı. 

Esenler'de tamamlanan 2 bin 30 konutun anahtarlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın teslim edeceğini açıklayan Kurum, "2 bin 833 konutu da yıl sonuna kadar tamamlayacağız" dedi.