Korona virüs karşı neden su içiyoruz? İşte nedenleri...

Korona virüse karşı önerilen koruyucu tedbirler arasında su içmek de var. Birçok uzmanın özellikle bu yönde tavsiyelerde bulunuyor. Oksijenden sonra en önemli hayat kaynağımız olan su, neden bu kadar önemli? İşte "korona virüsten korunmak için su için" çağrısının nedeni...

Vücudumuzdaki tüm metabolik olayların devamında, besleyici maddelerin gerekli yerlere ulaştırılmasında ve her gün oluşan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında su, temel bir aracı. Kişinin yağ dokusu miktarına göre su miktarının vücut ağırlığının yüzde 55 ile yüzde 77’i arasında olmasını gerektiğini belirten Nefroloji Uzmanı Dr. Arzu Akgül, sözlerine şöyle devam etti:

“İnsanın vücut ağırlığı değişmedikçe sıvının miktarı da değişmez. Bu oran yeni doğmuş bebeklerde yüzde 78’e kadar çıkıyor. Böbreklerimizin işlevlerini yerine getirebilmeleri için yeterli su tüketmek çok önemli. Su idrar, ter ve dışkı aracılığıyla toksinlerin uzaklaştırılmalarını sağlıyor, vücut sıcaklığını ve kanın yoğunluğunu kontrol ediyor. Yeterince sıvı almazsak toksinler kanda birikiyor. Bunun sonucunda da böbrek taşları ya da çok daha önemli böbrek yetmezliği gelişebiliyor."

Kilo vermeyi hızlandırıyor 
Diyetteki su tüketimi artırılması kalori harcanmasında da önemli yere sahiptir. 500 ml su içmenin 1,5 saat süreyle enerji tüketimini yüzde 30 artırıyor.

Kolon kanserini önlüyor 
Araştırmalarda su tüketimi ile kolon kanseri oranının yanı sıra migren ve gerilim tipi baş ağrısı oranlarının da düştüğünü gösteriyor. Su tüketimi az olanlarda kalp damar hastalık oranının da artıyor. Gece yatmadan önce içilen bir bardak su, en çok sabah görülen kalp krizi riskini de azaltıyor.