DSÖ'den bir şok açıklama daha!.. Vaka sayılarını artıran neden..!

İspanya'da da yasakların gevşetilmesinin ardından rekor sayıda vaka tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü ise dünya çapında vakaların artmasının sebebini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Bazı ülkelerin normalleşme sürecine girmesine rağmen küresel ölçekte corona virüsü salgınında panik ve korku devam ediyor… Resmi verilere göre dünya çapında Covid-19 vaka sayısı 17.6 milyonu geçerken, salgında yaşamını yitirenlerin sayısı da 676 bini geçti.

En fazla Covid-19 vakasının görüldüğü ülke sıralaması şu şekilde oldu:

ABD- 4.487.987
Brezilya- 2.610.102
Hindistan- 1.582.028
Rusya- 832.993
Güney Afrika- 482.169

Covid-19’a bağlı sebeplerle en çok ölümün kayıtlara geçtiği 5 ülke ise şu şekilde sıralandı:

ABD- 152.040
Brezilya- 91.263
Birleşik Krallık- 46.084 (Vaka sayısı 303.910)
Meksika- 46.000 (Vaka sayısı 408.449)
İtalya- 35.132

ÇİN’DE MARTTAN BERİ EN YÜKSEK SAYI

Corona virüsü salgınının 2019 yılının sonunda başladığı Çin’de Mart ayının başından beri en yüksek günlük vaka sayısı açıklandı. Salgını kontrol altına almak için çok sıkı önlemler alan ve bunda da başarılı sonuçlar elde eden Çin’de son haftalarda devam eden vaka artışı dün de sürdü.

Çin’de vaka sayısının hızla artması yetkilileri harekete geçirdi.

Özellikle ülkenin kuzeybatısındaki Xinjiang bölgesinde vaka sayısının hızla arttığı duyurulurken ülke genelinde 127 corona virüsü tespit edildiği belirtildi. Bunlardan 4’ünün ülke dışından geldiği belirtilirken 123 vakanın da yerel kaynaklardan bulaştığı belirtildi. Xinjiang bölgesinde 112 vaka tespit edilirken 11 vakanın da Liaoning’de tespit edildiği duyuruldu.

“GENÇLER YAZ GELİNCE GARDINI İNDİRDİ”

Sözcü'nün haberine göre Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, corona virüsü salgınının birçok ülkede yeniden artmasının sorumlusunu buldu… Cenevre’den sanal bir basın toplantısı düzenleyen Dünya Sağlık Örgütü’nün Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Genç insanlar yenilmez değil. Gençler kuzey yarım kürede yaz olması sebebiyle gardlarını indirdikleri için corona virüsünün bulaşma oranı artıyor. Genç insanların riskin farkına varmalarını sağlamalıyız” ifadesini kullandı.

DSÖ’nün önde gelen yetkililerinden biri olan Maria Van Kerkhove de artışın nedenlerine değindi. Van Kerkhove, “Gece kulüpleri, salgının bulaşması için yükseltici bir rol üstleniyor” dedi.

İSPANYA’DA YASAKLAR KALKTI VAKALAR ARTTI

İtalya ve Birleşik Krallık ile birlikte corona virüsü salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden biri olan İspanya’da yasakların kalkmasıyla birlikte vaka sayısında da ciddi bir artış meydana geldi.

İspanya’da 21 Haziran’da gevşetilen corona virüsü kurallarıyla birlikte vaka sayısında iki gündür devam eden artış uluslararası kamuoyunda gündem oldu.

İspanya’da 21 Haziran’da sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalarının gevşetilmesiyle birlikte en yüksek vaka sayısı açıklandı. İspanyol yetkililer son 24 saat içerisinde 1.299 insanda corona virüsü tespit edildiğini açıkladı. Bu veri ile birlikte ülkede iki gündür 1000 vakadan fazla açıklandığı kaydedildi.

VAKALARIN YAŞI 27-87 ARASINDA

Vietnam’da da en yüksek vaka sayısı açıklandı… Danang kentinde 45 yeni vaka tespit edildiği belirtilirken, sağlık bakanlığı yetkilileri bölgeye çok sayıda sağlık personeli gönderme kararı aldı.

3 ay içerisinde ilk vakanın geçen hafta tespit edildiği Vietnam’da yeni vakaların 27 ile 87 yaşları arasında olduğu belirtildi.