Korona virüsle ilgili flaş iddia: 7 yıl önce ortaya çıktı, araştırılmadı

İngiltere'deki The Sunday Times gazetesi, korona virüs salgınına ilişkin yeni bir iddiayı gündeme getirdi. Gazete, korona virüsün Çin'de 7 yıl önce çıktığını ve mutasyona uğrayıp salgına sebep olduğunu yazdı.

Korona virüsle ilgili flaş iddia: 7 yıl önce ortaya çıktı, araştırılmadı

"Koronavirüs, Çin'de 7 yıl önce kullanılmayan bir bakır madeninde çıktı. Mutasyona uğradı ve tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgına dönüştü." Bu ifadeler İngiltere'deki The Sunday Times gazetesinde yer aldı.

Gazete, bilim insanlarının korona virüsü uzun süre önce keşfettiğini, elde edilen bulguların Wuhan'daki laboratuvara gönderildiğini yazdı. Bilim insanları geç bilgi vermekle suçlandı. Çinli yetkililerin ise bu konuda bir açıklama yapmadığını vurguladı.

Virüsün kaynağının 7 yıl önce yarasa ve sıçanların bulunduğu bir madene dayandığı öne sürüldü. İddiaya göre o madende 2012 yılında 6 kişide yüksek ateş, öksürük ve zatürre semptomlarıyla çıktı. İki kişi yaşamını yitirdi. Dördünde koronavirüs antikoru tespit edildi. Ölenlere ise test yapılmadı.

Sunday Times, Çin'in farklı bölgelerinden yüzlerce numunenin Wuhan'daki enstitüye getirildiğini belirtti. Ancak araştırmaların askıya alındığını ifade etti. Çünkü o dönemde bu hastalığın sars kadar yaygın olmadığı açıkladı.