Bağışıklık güçlendirici 10 beslenme önerisi!

Koronavirüs üzerinde gerçekleştirilen en son çalışmalar herkesin kendisini korumak üzere bağışıklık sistemine bütün yardımları sağlaması gerektiğini ortaya koyuyor. Uzmanlardan, bağışıklığı güçlendirmek, metabolizmayı hızlandırmak için 10 beslenme önerisi.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineral olan selenyum grip ile doğrudan ilişkili. Zararlı mikro organizmalar ile savaşan ve hücrelerini koruyan selenyuma günlük beslenmende mutlaka yer vermek önem taşıyor. Tüm deniz ürünleri, brezilya fındığı, ton balığı, mantar, susam, tam tahıllar, sarımsak, soğan, yumurta ve tavuk eti selenyumun en iyi kaynakları...

C vitamini iyi bir antioksidan ve iyi bir enfeksiyon savardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuşburnu, domates, soğan, yeşilbiber, kırmızı biber maydanoz, tere, roka, brokoli, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kivi gibi besinler en güçlü C vitamini kaynakları.

Çinko, bağışıklık sisteminin temel mekanizmasında ve serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı önlemede önemli bir role sahip. Ayrıca immün sistemi güçlendirir, metabolizmayı hızlandırır, enerjik ve pozitif olmanıza katkıda bulunuyor. Mevsim geçişlerinde mutlaka çinko seviyelerine bakılmalı. Çinko değerlerini besin yoluyla desteklemek için ana ve ara öğünlerinizde hindi eti, kabak çekirdeği, kuru baklagiller, deniz ürünleri, rüşeym, susam, fındık, badem, ceviz, fıstık gibi besinlere yer vermek önem taşıyor.

Kalsiyum, vücudun su dengesini sağlıyor, ödemi azaltıyor, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Süt ve süt ürünleri sadece protein değil, aynı zamanda kalsiyum içeriği sayesinde de kilo kontrolü sağlıyor. Enfeksiyon geçirildiği dönemlerde, protein kaynaklarının yeterli tüketilmesi, vücutta oluşan yıkımı yapıma çevirmesi için oldukça önemli.