KOSGEB harekete geçti! Depremzede KOBİ'lere 1.5 milyon liraya kadar faizsiz 12 ay geri ödemesiz kredi imkanı

Deprem felaketinin ardından yaraların sarılması için KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı devreye alındı. 30 bin KOBİ'nin yararlanılması hedeflenen kredi kapsamında işletmelere hasar durumuna göre 1.5 milyon liraya kadar ilk 12 ay ödemesiz kredi imkanı sunulacak.

KOSGEB harekete geçti! Depremzede KOBİ'lere 1.5 milyon liraya kadar faizsiz 12 ay geri ödemesiz kredi imkanı

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem felaketinde zarar gören KOBİ'lere yönelik adımlar atılıyor. Bu kapsamda KOSGEB tarafından Acil Destek Kredisi Programı hayata geçirildi.

KİMLER YARARLANACAK?

KOBİ’lerin yeniden işlerine başlamaları hedefiyle başlatılan KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı’ndan imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, yine imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetinde bulunan işletmeler yararlanabilecek.
Acil Destek Programından iş yeri; küçük sanayi siteleri (KSS), organize sanayi bölgeleri (OSB) veya bunların dışındaki iş yeri kümelenmelerinde bulunan ve hasar görmüş KOBİ’ler faydalanabilecek.

NE KADAR KREDİ VERİLECEK?

Mikro işletmeler 250, küçük işletmeler 500, orta ölçekli işletmeler de 1 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek. Hasar durumu ağır ve üstü olan işletmelerde bu limitler yüzde 50 arttırılacak. Orta ölçekli bir işletme ağır hasarlıysa toplam kredi limiti 1,5 milyon liraya çıkacak.

KOSGEB harekete geçti! Depremzede KOBİ'lere 1.5 milyon liraya kadar faizsiz 12 ay geri ödemesiz kredi imkanı - Resim : 1

12 AY GERİ ÖDEMESİZ

Bölgede ekonomik ve sosyal hayatın süratle normale dönmesi amacıyla başlatılan Acil Destek Kredisi’nden faydalanacak işletmeler ilk 12 ay geri ödeme yapmayacak. Ardından gelen 24 ayda ödemeler, 3’er aylık taksitler halinde gerçekleştirilecek. Program sıfır faizli olarak uygulanacak, faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak.

30 BİN KOBİ'NİN FAYDALANMASI HEDEFLENİYOR

KOSGEB, bu programdan 30 bin KOBİ’nin yararlanmasını ve 11 milyar liralık kredi hacmi oluşturmayı hedefliyor. Bu durumda işletmelerin kullanacağı faiz veya kar payı maliyeti 3 milyar liraya ulaşacak. Bu finansman maliyetinin tamamını KOSGEB karşılayacak.

KGF DEVREYE ALINACAK

Teminat sıkıntısı çeken işletmeler için Kredi Garanti Fonu (KGF) devrede olacak. Durumları valilik, kaymakamlık gibi resmi makamlardan belgelenen işletmeler Acil Destek Kredisi’ni kullanabilecek.