Kozan Barajı'nda su seviyesinde korkutan düşüş

Adana'nın Kozan barajında küresel ısınmaya ve iklim krizine bağlı olarak su seviyesinde ciddi oranda bir düşüş gerçekleşti. Sonbaharın gelmesiyle doluluk oranının artması beklenmekte.

Kozan Barajı'nda su seviyesinde korkutan düşüş

 Adana'da Kozan Barajı'nda su seviyesi yüzde 16,4'e geriledi. Barajda büyük adacıklar ve su altında kalan tarihi yapılar gün yüzüne çıkarken, oluşan kuraklık manzarası ürküttü.

 

Kozan Barajı'nda su seviyesinde korkutan düşüş - Resim : 1

BARAJ KURUMA NOKTASINA GELDİ

Bu yıl aşırı sıcaklar nedeniyle çok şiddetli kuraklık görülen Adana'nın Kozan ilçesinde Kozan Barajı kuruma noktasına geldi. Barajdaki suyun kilometrelerce çekilmesiyle baraj adeta çorak araziye döndü. Havadan dronla görüntülenen kuraklık manzarası görenleri ürküttü. İklim krizi ve kuraklık tarafından risk altına giren barajın düşen hava sıcaklığı ve sonbahar ile beraber gelen yağmurlar ile kendisini biraz da olsa toparlaması beklenmekte.

Barajda bulunan teknenin ise kuraklık nedeniyle tüm turları iptal edildi. Kozan'da kilometrelerce çekilen su ile geçtiğimiz yıllarda kuraklık nedeniyle gün yüzüne çıkan tarihi yapı ise yeniden görüntülendi. Barajda su seviyesi yüzde 16 seviyesine kadar geriledi.
Emsal Uçar, barajın kurumak üzere olduğunu kaydederek, "Barajımız kurumak üzere. Ek bir su kaynağı ile desteklenmesini istiyoruz. Suyumuzu duyarlı kullanalım, boşa harcamayalım" dedi.

Kozan Barajı'nda su seviyesinde korkutan düşüş - Resim : 2