Külçe külçe altın çıkarılacak! 109 tonluk rezerv için geri sayım

Bilecik'in kaderini değiştirecek olan dev altın rezervi için geri sayım başladı. Söğüt'te keşfedilen 109 tonluk altın rezervinin işleneceği maden yarın açılıyor. 6.5 milyar dolar değerindeki rezervin açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak.

Külçe külçe altın çıkarılacak! 109 tonluk rezerv için geri sayım

Bilecik'in Söğüt ilçesinde 2020 yılında keşfedilen büyük altın rezervinde artık nefesler tutuldu. Türkiye'nin en büyük altın keşiflerinden biri olarak nitelendirilen 6.5 milyar dolar değerindeki 109 ton altın rezervinin bulunduğu maden tesisi yarın açılıyor.

Külçe külçe altın çıkarılacak! 109 tonluk rezerv için geri sayım - Resim : 1

İlk etapta yaklaşık bin kişinin istihdam edileceği tesis Türkiye'de yılda 42 ton altın üretimi yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda yıllık üretime yüzde 15'lik bir katkı sağlayacak.

Dünyada bir ton topraktan ortalama yüzde 2-3 civarında altın elde edilebilirken, Gübretaş şirketinin iştiraki olan Söğüt'teki madende bu oran yüzde 8.6 olarak belirlendi.

Külçe külçe altın çıkarılacak! 109 tonluk rezerv için geri sayım - Resim : 2

BİLECİK YENİ MÜJDELER BEKLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan altın madeni dışında Bilecik'te cuma namazı sonrası düzenleneceği mitingle halka seslenecek.

Osmaneli ilçesinden geçeceği kesinleşen Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Hızlı Tren Hattı ile ilgili müjdeler vermesi beklenen Erdoğan'ın Bilecik-Yenişehir-Bursa otoyolunun çok yakında açılışının yapılacağını da duyurması bekleniyor.

Erdoğan'ın Söğüt'te yapımı devam eden 50 yataklı hastane ile Obakent projesi ve Söğüt- Bilecik yolu üzerinde Küre Köyü yakınında devam eden iki dev fabrika hakkında da bilgi vermesi bekleniyor.

Önümüzdeki yıl sonunda tamamlanması hedeflenen fabrikalarda seramik ve vitrifiye üretimi yapılacak ve toplamda 2 bin kişi istihdam edilecek.

Erdoğan, Osmaneli'de Sakarya Nehri boyunca uzanacak millet bahçesi ile ilgili de müjde verecek. (Sabah)