Kuraklık riski ile karşı karşıya kalan Karasu Çayı eski günlerine dönüyor! Bahar yağmurları can suyu oldu

Kuraklık riski ile karşı karşıya kalan ve uzun zamandır yeterli yağış miktarını alamayan Karasu Çayı, bu yıl içinde aldığı bahar yağmurları ile yeniden eski günlerine dönmeye başladı. Yıl içinde yağan yağmurlar ile kendisini toparlamaya başlayan Karasu Çayı yüzleri güldürüyor.

Kuraklık riski ile karşı karşıya kalan Karasu Çayı eski günlerine dönüyor! Bahar yağmurları can suyu oldu

Van Gölü'ne dökülen 102 derenin arasında bulunan Karasu Çayı bu yıl içinde aldığı yağış miktarı sayesinde yeniden eski günlerine döndü. 

YABANİ KUŞLARA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Birçok yabani kuşa ev sahipliği yapan çay, inci kefali göçünde önemli bir yere sahip. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan küresel ısınma sonucu kuruyan Karasu Çayı'nın bu yıl bol yağış almasıyla eski günlerine dönmesi uzmanları sevindirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan an YYÜ Su ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “Ülkemizde özellikle 2020 yılından sonra yağışların azalmasına bağlı olarak çok ciddi kuraklık yaşadıklarını söyledi. Bu noktada Van Gölü havzasının kırılgan bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, “Van Gölü havzası kapalı bir havza. Dışarıdan hiçbir su girdisi yok. Son 4 yıldır yaz mevsimlerine geldiğimiz zamana kadar su debilerinde ciddi bir oranda düşüş yaşanıyordu. Bazı akarsular Van Gölü’ne ulaşmakta zorluk çekiyordu. Şuanda Karasu Sulak alanındayız. Bu havzasın suyla doluluğunu yıllardır hiç görmemiştik. Son kar yağışı ve yağmurla beraber akarsuyun taşması neticesinde tekrar burası suyla buluştu. Özellikle Karasu Çayı’nın debisinin düşük olması nedeniyle hemen etrafında birçok tarla oluştu. Fakat akarsu tekrardan taştı buraları geri aldı. Bizler akarsulara yakın yerlerde ne yaparsak yapalım akarsu bir gün kendisine ait olan yeri geri alacak. Şu anda bunu bariz bir şekilde görüyoruz. Akarsu yatakları suyla dolduğu zaman güzel. Hem balıklar için hem de etrafımızdaki birçok canlı için. Umut ediyoruz ki bu sene geçen yıllara göre suyun bolluğu bereketi devam eder" dedi.

 

Kuraklık riski ile karşı karşıya kalan Karasu Çayı eski günlerine dönüyor! Bahar yağmurları can suyu oldu - Resim : 1