Kurbanlık fiyatları ne kadar 2022? Büyükbaş, küçükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurbanlık fiyatları Kurban Bayramı'na çok az kala araştırılmaya başlandı. Kurbanlık fiyatları ne kadar 2022? Bu sene fiyatlar adeta cep yakar cinsten. Büyükbaş, küçükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar? İşte, inek, düve, tosun, koyun, koç, keçi kurbanlık fiyatları...

Kurbanlık fiyatları ne kadar 2022? Büyükbaş, küçükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar?

Ramazan bayramının ardından şimdi de gözler Kurban Bayramı'na çevrildi. 2022 yılı içerisinde 9 Temmuz'da başlayan kurban bayramı 12 Temmuz'da sona erecek. Geçen sene kurban fiyatları büyükbaşlarda en fazla 30 bin TL olarak satılırken, küçükbaşlar en fazla 3.000 TL olarak satışa çıkmıştı. Şimdiden, "Kurbanlık fiyatları ne kadar 2022?" sorusu araştırma konusu oldu. Bu sene kurbanlık fiyatlarında artış görüldü. Et fiyatlarındaki artış kurban fiyatlarını da etkiledi. Kurbanlıklar geçen yıla oranla bu sene oldukça yüksek fiyatlarla alıcısının karşısına çıkacak. Büyükbaş, küçükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar? İşte, İnek, düve, tosun, koyun, koç, keçi kurbanlık fiyatları...

Kurbanlık fiyatları ne kadar 2022? Büyükbaş, küçükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar? - Resim : 1

KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR 2022?

İslam alemi için oldukça önemli olan dini bayramlardan biri olan Kurban Bayramı'nda Allah'ın emirlerinden biri olan Kurban kesmek için Müslümanlar büyük bir heyacan içerisinde. 9 Temmuz 2022'de başlayacak olan Kurban Bayramı'nda kurbanlık hayvan kesecekler şimdiden kurbanlık fiyatlarını araştırmaya koyuldu.

Et fiyatlarındaki artış kurbanlık fiyatlarını olumsuz etkiledi. 2022 yılında büyükbaş hayvanlar 10-30 bin TL bandında, küçükbaş hayavanlar ise 1500 TL-3000 bin TL bandında satışa çıktı. 2022 yılında ise bu fiyatlarda aşırı bir artış yaşandı. Kurbanlık fiyatlarını araştıranlar fiyatları görünce adeta şaşkına döndü. 

Kurbanlık fiyatları ne kadar 2022? Büyükbaş, küçükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar? - Resim : 2

Neredeyse bir araba fiyatı kadar olan kurbanlık fiyatları, bu yıl kurban kesmek isteyenleri zorlayacak. Hem kırmızı et fiyatındaki artış hem de saman, yemdeki artış kurbanlık fiyatlarını neredeyse iki katına çıkardı. 

BÜYÜKBAŞ, KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK FİYATLARI

2022 kurbanlık fiyatlarında aşırı derecede bir artış yaşandı. Büyükbaş kurbanlık fiyatları geçen sene 10-30 bin TL gibi bir fiyatla alıcısının karşısına çıkarken 2022 yılında 60-70 bin liradan satılıyor. Küçükbaş kurbanlıklar ise geçen sene 1500 TL-3000 TL gibi bir fiyat aralığında satılıyorken bu sene ortalama 3-4 bin liradan satılacağı tahmin ediliyor. 

Bloomberg HT’ye açıklama yapan,  İzmir Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Osman Civil, 2022 kurbanlık fiyatları ile ilgili şunları söyledi:

"Kurbanlık talebinde ekonomik sebeplerden dolayı azalma olacağını düşünüyoruz. Asıl sorun yaz bittiği dönem yaşanacak. İşletmelerde hâlâ kesime gidecek hayvan var. Talebi karşılıyor ancak eylülden itibaren anaç hayvanların kesime götürüleceğini öngörüyoruz. Büyükbaş kurbanlıklar 60-70 bin lira, küçükbaş kurbanlıklar da ortalama 3-4 bin lira olur."

Kurbanlık fiyatları ne kadar 2022? Büyükbaş, küçükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar? - Resim : 4

İNEK, DÜVE, TOSUN, KOYUN, KOÇ, KEÇİ KURBANLIK FİYATLARI

Büyükbaş ve küçükbaş ömkurbanlıkların 2022 fiyatları kesin olmamakla beraber, İnek, düve, tosun gibi büyükbaş kurbanlıkların fiyatının bu sene  60-70 bin TL civarında, koyun, koç, keçi gibi küçükbaş kurbanlıkların fiyatının ise 3-4 bin TL dolaylarında olması bekleniyor.